Sokan nem is tudják magukról, hogy cukorbetegek

A cukorbetegség korunk egyik népbetegsége, ami jóval több áldozatot szed, mint amennyit kellene. Ennek oka az, hogy sokszor évekig sem veszik észre a betegek, hogy probléma lenne, ám a kór közben a testükben komoly károkat okoz.

Mennyi is a cukorbeteg?

Magyarországon mintegy 700 000 diagnosztizált 2-es típusú cukorbetegségről beszélhetünk, míg világviszonylatban a felnőtt lakosság 8,4 százalékát, több mint 170 millió embert érint. A cukorbetegségben szenvedő száma 2025-re eléri a 330 milliót, a betegek 90 százaléka 2-es típusú cukorbeteg lesz - mondja dr. Tänczer Tímea, a Budai Endokrinközpont diabetológusa.

A számok már magukban is megdöbbentőek, ám hozzá kell tenni, hogy mivel a cukorbetegség tünetei jellemzően nem fájdalmasak, és a komoly következmények megjelenéséig nem is olyan ijesztőek, így nagyon sokan egyszerűen nem foglalkoznak vele. Ennek köszönhetően nagyjából minden diagnosztizált betegre jut egy olyan, akinél még nem állapították meg hivatalosan a kór meglétét. Azzal azonban, hogy a diagnózis elmarad, a következményekkel még számolni kell, ami súlyos esetben akár a beteg életét is követelheti.

Inzulinrezisztencia: a cukorbetegség előszele Az inzulinrezisztenciára nincs rutin szűrővizsgálat, így sokáig felfedezetlen maradhat. Ördögi körbe kerül, akinél kialakul, de tudatos életmódváltással nagy az esély a gyógyulásra. Kattintson!

A betegség

A cukorbetegségnek két formáját ismerjük. Az 1-es típusú cukorbetegség oka nem teljesen tisztázott. A genetikai fogékonyság mellett egyéb külső tényezők, fertőzések, valamint a D-vitamin hiány szerepét is feltételezik, autoimmun gyulladásos folyamatok hatására a hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjeinek pusztulása figyelhető meg. A következmény abszolút inzulin hiány kialakulása, az 1-es típusú cukorbetegségben szenvedők a betegség kezdetétől inzulinadásra szorulnak.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának hátterében az örökletes hajlam mellett ismert egyéb tényezők szerepe. Az elhízás, a testmozgás hiánya, a dohányzás, az alkoholfogyasztás valamint a nem optimális D-vitamin-ellátottság is közrejátszik a kórkép korai megjelenésében. A betegség korai szakaszában döntően az inzulinhatás gyengülése, inzulin rezisztencia figyelhető meg, később az inzulin elválasztás is károsodik. Mivel ennél a formánál van valamennyi inzulin a szervezetben, így kezdetben nincsenek tünetek, ezért a betegség felismerése késik.

Sokan nem is veszik észre magukon a cukorbetegség jeleit

Sokan nem is veszik észre magukon a cukorbetegség jeleit Dr. Tänczer Tímea elmondta, hogy a betegek felénél már a cukorbetegség felismerésekor észlelhetők az idült szövődmények, így a szemfenék-, az idegek- illetve a vesekárosodás jelei, ezért kiemelten fontos a korai diagnózis, az időben megkezdett életmódváltás és egyénre szabott kezelés bevezetése. A kezeletlen betegekben a kardiovaszkuláris betegségek, szívinfarktus, érszűkület, stroke előfordulása is lényegesen gyakoribb az egészségesekhez képest.

Tünetek

A cukorbetegség jellegzetes tünetekkel jelentkezik:

  • állandó szomjúság
  • fokozott vizeletürítés
  • szájszárazság
  • fertőzésre való fogékonyság
  • bőrviszketés
  • látásromlás
  • éjszakai lábikragörcs
  • kéz- és lábzsibbadás
  • hajlatokban bőrproblémák
  • nőgyógyászati illetve urológiai fertőzések, gombás fertőzések

Az esetek jelentős részében azonban mire ezekkel szembesül a beteg vagy annyira súlyossá válnak, hogy orvoshoz fordul velük, addigra a károsodás már visszafordíthatatlan.

Kezelési lehetőségek

A lehető legfontosabb a cukorbetegség megelőzése, a fokozott rizikójú csoportokban életmódváltás, mediterrán típusú diéta bevezetése, a mozgásszegény életmód helyett rendszeres testmozgás beiktatása, hiszen így a cukorbetegség előállapotaiban lehetőség van a betegség kialakulásának késleltetésére. Szakmai adatok alapján életmódváltással a betegség kialakulásának kockázata 50 százalékkal csökkenthető. A korai diagnózishoz a fokozott kockázatú emberek szűrése kiemelt jelentőségű, az éhomi vércukor vizsgálat, illetve a cukorterhelés (OGTT) elvégzésével.

A korai diagnózist követően a cukorbetegnek egyénre szabott kezelési rendszer alapján meghatározott mennyiségű és minőségű szénhidrátot tartalmazó diétát tanácsol az orvos, de gyógyszeres kezelés bevezetésére is szükség lehet.

A cukorbetegek gondozása, rendszeres kontrollvizsgálata nagyon fontos, mert a jó anyagcsere elérésével a betegség szövődményei megelőzhetőek, és ez a betegek életminőségét, és hosszú távú életkilátásait nagymértékben befolyásolja.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: +1 °C

Ma fátyolfelhős, napos idő ígérkezik, csapadék nem lesz. A délies szél a Dunántúl nagy részén megélénkül, nagy területen erős lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet tág határok, 3 és 15 fok között alakul, délnyugaton mérhetjük a legmelegebb, míg az Északi-középhegység térségében a 6 fok alatti értékeket. Késő este -2 és +10 fok között várható a hőmérséklet, a szelesebb délnyugati vidékeken lesz enyhébb az idő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra