A tüdőrákos betegek kezelése napjainkban egyre jobban összpontosul a pulmonológiai és onkológiai ellátóhelyeken, hangzott el az egyik új onkológiai gyógyszer bevezetése kapcsán tartott sajtótájékoztatón a Magyar Tudományos Akadémián.
Az Országos Onkológiai Intézet, valamint az Országos Korányi TBC és Pulmonológiai Intézet vezetői itt jelentették be, hogy a szakma számára modellértékűnek szánt együttműködési szerződést írtak alá a betegek még hatékonyabb ellátása érdekében.
A tüdőrák világszerte vezető helyen szerepel a tumoros halálozási statisztikákban, a megbetegedések száma pedig évről-évre nő, és egyre gyakoribb a - korábban védettebbnek vélt - nők körében is. A világon minden évben 1,3 millió, hazánkban pedig 8-10 ezer ember veszti életét ebben a betegségben (Magyarországon mintegy 34 ezer a rák okozta összes halálozás évente.)
A gyógyítók számára a legnagyobb gondot az jelenti, hogy ez a kór az egyik legrosszabban diagnosztizálható és kezelhető daganattípus. Ezért is van nagy jelentősége minden olyan újdonságnak, ami felcsillantja a reményt.
A beteg sejtek szaporodásának, illetve növekedésének gátlása mellett forradalmi újdonságot jelent, ha sikerül gyógyszeresen megakadályozni az új daganatos erek képződését, ha sikerül elvágni a rákos sejteknek tápanyagutánpótlást biztosító érhálózatot.
A napjainkban hazánkban is bevezetett - és az érintettek számára ingyenesen elérhető - új biológiai válaszmódosító gyógyszer éppen ezen a területen ér el jelentős eredményeket a tüdőrák egyik típusában.
A szer 2006-ban vált elérhetővé a vastag- és végbéltumor, 2007 áprilisától az emlőrákosok terápiájában. Augusztus végétől pedig megjelent a nem kissejtes tüdőkarcinóma kezelésében is. Két jelentős betegszámú vizsgálat is bizonyította a hatékonyságát, az átlagos túlélés meghaladta az egy évet, ami mérföldkőnek számít a tüdőrákos betegek kezelésében.
STOP