Dohányzásellenes tevékenységéről és a nemdohányzók társadalmi érdekeket szolgáló védelméről számolt be az ÁNTSZ Közép-magyarországi Regionális Intézete.
A dohányzás káros hatásait illusztrálva Szűcs Erzsébet, az ÁNTSZ Közép-magyarországi Regionális Intézete Egészségvédelmi Főosztályának vezetője felhívta a figyelmet arra, hogy 20 percenként következik be Magyarországon a dohányzás ártalmaival összefüggésbe hozható haláleset. Ezek megelőzhetőek lennének, ha a társadalomban szemléletbeli és életmódbeli változás következne be.
A tendencia azonban ezzel épp ellentétes, ráadásul míg a nyugat-európai országokban csökken a dohányzás szerepe a halálokok között, addig Magyarországon ez a mutató állandóan magas szinten áll - jegyezte meg az ÁNTSZ főosztályvezetője.
Az adatok ismertetése során elhangzott, hogy a lakosság 65 százaléka passzív dohányos, a 13-16 éves korosztályból 71 százalék már kipróbálta a cigarettázást, a tüdőrák okozta halál tekintetében pedig 2002 óta a férfiaknál és a nőknél egyaránt Magyarország a világranglista vezetője.
A dohányzás jogi szabályozásáról beszélt Végh Erzsébet, III. kerületi tisztifőorvos, kiemelve a nemdohányzók védelméről hozott 1999-es törvény jelentőségét. Emlékeztetett arra, hogy munkájuk eredményeként az iskolaudvarokon megszüntették a kijelölt dohányzóhelyeket a 18 éven aluli gyerekekre való tekintettel.
Negatívumként szólt arról, hogy az ÁNTSZ létszáma a felére csökkent öt év alatt, ami miatt folyamatosan csökken a beszedett bírságok összege.