Washington, 2007. június 12. (MTI) - A bőrrák kialakulásának szempontjából különösen veszélyes lehet a gyerekkori napártalom - állapították meg legújabb kutatásaik során amerikai tudósok.
A bőrrák előfordulási gyakorisága és egyes genetikai hibák kapcsolatáról, továbbá az életkori összefüggésekről olvashatók tanulmányok az amerikai rákintézet (National Cancer Institute) honlapján.
A bőrrák (melanoma) kialakulását tekintve - az UV-terhelés mennyisége mellett - az sem közömbös, hogy adott egyénben milyen genetikai hiba, génmutáció van jelen. Az eltérések szerepét azonban további vizsgálatoknak kell majd tisztázniuk - állapították meg az Észak-Carolina egyetem kutatóorvosai, de a megelőzés és a rák epidemiológiai kérdéseivel foglalkozó szaklapok tanulmányai szerint egyáltalán nem közömbös az sem, hogy az egyént melyik életkorban éri nagyobb dózisú fény-, és- napsugárártalom.
Az amerikai kutatók kétszáznál több melanómás pácienst kérdeztek ki életmódjukkal kapcsolatban (a családban előforduló tumoros esetekre, az egyéni rizikófaktorokra kérdeztek rá, különös tekintettel a korábbi lakhelyekre), s a nyert információk, adatok alapján meghatározták, mikor, mennyi időtartam során, mennyi káros UV-sugárzás érhette őket.
Az említettek mellett a melanoma örökítő anyagában lévő mutációkat is vizsgálták a kutatók. Leginkább két génváltozatot tudtak összefüggésbe hozni a napsugárzással, s a jellegzetesebb, a melanomák legalább felében jelen lévő forma - az amerikai vizsgálat szerint -, gyakrabban fordul elő azok körében, akiket fiatalon (legalább 20 éves koruk előtt) ért nagyobb mennyiségű ultraibolya sugárzás. A ritkább mutáció az idősebb korban (az 50-60 év között) ért intenzív napsugárzással hozható összefüggésbe.
Az eredmények alapján feltehetően hatékonyabban lehet majd megelőzni a melanómát, amennyiben el lehet juttatni a szülőkhöz a tudományos megfigyelésre alapozó figyelmeztetést, hogy különösen a gyerekori UV sugárzás lehet veszélyes a későbbi tumor kialakulására nézve.
(MTI-Panoráma)