A rák, amiről nem beszélünk

November elején rendezte meg a Magyar Rákellenes Liga és a Meggyógyulhatsz Egyesület, azt az orvos-beteg találkozót, ami a vastag-, és végbélrák betegség fontosságára, valamint a betegek helyzetére hívta fel a figyelmet. Az egész napos eseményen az orvosszakma kiemelkedő szakértői osztották meg tapasztalataikat és észrevételeiket a jelenlegi helyzetről.

A vastag- és végbélrák - annak ellenére, hogy a 2. leggyakoribb a rosszindulatú daganatos megbetegedések között - nem áll a figyelem középpontjában. 2005-ben Magyarországon több mint 9000 új vastagbél és végbél daganat került felfedezésre, vagyis 25 beteg naponta. E betegség következtében meghaltak száma pedig közel 5000 évente.

Bár a betegség kialakulásának oka nem ismert, bizonyos kockázati tényezők, főként az 50 évnél idősebb korosztálynál, előidézhetik ezt a rákos megbetegedést. Ilyen a magas zsír-, kalóriatartalmú, rostban szegény étrend, a polipok, a vastagbél és végbél falának jóindulatú daganatai, melyek kiindulási pontjai lehetnek a vastagbél és végbélráknak, vagy egyéb gyulladásos vastagbél betegségek.

Előadás hangzott el a szűrés fontosságáról is, hiszen bár megelőzni nem tudjuk a betegséget, a szűrővizsgálattal a korai stádiumban felfedezett betegség nagyon jó eredménnyel gyógyítható. Ehhez feltétlenül fontos, hogy bármely intő jel esetén pl: a székelési szokások megváltozása, véres, feketés széklet, hasmenés vagy éppen székrekedés, puffadás, valamint különböző emésztési zavarok esetén a beteg a háziorvoshoz forduljon.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Szó esett a vastag-és végbélrákos betegek magyarországi helyzetéről és problémáiról, valamint a betegek életminőségéről is.

A vastagbél daganat kezelésében a sebészi beavatkozás jelenti az elsődleges ellátást, derült ki az Országos Onkológiai Intézet előadásából, azonban a gyógyulási eredmények javulásában a gyógyszeres kezelésnek, és a sugárkezelésnek is meghatározó jelentősége van. E hármas kezelési egységen belül az elmúlt évtizedben a gyógyszeres kezelés terén a legjelentősebb a változás.

Ma már gyógyszeresen, célzott onkológiai kezelésel, képesek vagyunk az új daganatos erek képződését meggátolni, ugyanis, ha a daganat érellátását gátoljuk, a daganat tápanyag hiányában "éhezik", majd sorvadni kezd.

2006 óta Magyarországon is elérhető az a gyógyszeres daganatos érképződést gátló kezelés az áttétes vastagbél- és végbélrákos betegek számára, elsővonalbeli kezelésként alkalmazva a nagy onkológiai centrumokban.

A Magyar Rákellenes Liga ingyenes információs vonalán : 06-80-505-675, valamint a

www.rakliga.hu

www.meggyogyulhatsz.hu

www.rakgyogyitas.hu

www.daganatoserek.hu

honlapon is tájokódhatnak az érdeklődők.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Az alacsonyszintű felhőzet tovább halad kelet, délkelet felé, emellett a magasabb légrétegekben is érkeznek felhőtömbök, de az Északi-középhegység tágabb térségét leszámítva pár órás napsütésre van kilátás. Legfeljebb szitálás, gyenge eső néhol előfordulhat. Az északnyugatira forduló szelet az ország délnyugati felén általában élénk, néhol erős lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 6 és 13 fok között várható, de a tartósabban borult vidékeken ennél több fokkal hidegebb lesz, míg a Dél-Dunántúlon 14, 15 fok körüli csúcsértékek is előfordulnak. Késő estére -2 és +9 fok közé hűl le a levegő, délnyugaton mérhetjük a magasabb, míg északkeleten az alacsonyabb értékeket. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra