Az idősebb nőket is védi a méhnyakráktól egy új oltóanyag, amelyet a 9-26 éves korosztály védelmére fejlesztettek ki - jelentették be a Merck innovatív gyógyszergyártó vállalat kutatói egy pekingi orvoskonferencián.
A gyógyszerkutatók 3800, 24-45 év közötti nő bevonásával végzett tanulmánya megállapította, hogy a vakcina a kísérletben résztvevők 91 százalékánál hatékonynak bizonyult a méhnyakrák kialakulásáért felelős, szexuális úton terjedő humán papillómavírus (HPV) családjának négy víruscsoportja ellen. "Ez az első hatékonyságot bizonyító tanulmány ebben a korcsoportban. Az oltóanyag úgy viselkedett, ahogy reméltük. Nagyon eredményes volt" - nyilatkozta Eliav Barr, a Merck HPV-oltóanyagprogramjának vezetője.
Az oltóanyagot a HPV 16-os és 18-as típusa ellen fejlesztették ki, mivel 70 százalékban ezek a víruscsoportok okozzák a méhnyakrák kialakulását. A vakcina azonban védelmet nyújt a HPV 6-os és 11-es típusa ellen is, amelyek genitális szemölcsöket okoznak.
A gyógyszergyártó most azt szeretné elérni, hogy miután az oltóanyag már zöld utat kapott a hatóságoktól a 9-26 éves korosztály számára, az idősebb nők számára is forgalmazhassák. A kutatás során a féléves oltássorozatot követően még két évig kísérték figyelemmel a kísérlet résztvevőit, ám a gyógyszervállalat szeretné további két évvel meghosszabbítani az ellenőrzési időszakot.
Európában és Ausztráliában idén már törzskönyvezték a vakcina konkurensének számító GlaxoSmithKline gyógyszergyár által kifejlesztett oltóanyagot, amely két évvel az oltás után is hatékonynak bizonyult.
A méhnyakrák a második leggyakoribb rákos megbetegedés a nőknél, s számos országban vezeti a rák okozta halálozást. Világszerte az összes méhnyakrák 99,7 százalékát okozzák a HPV-vírusok. A HPV víruscsoportjait veszélyességük alapján magas (ide tartozik a HPV 16 és HPV 18), és alacsony (HPV 6 és 11) kockázatú típusokra osztották.