Szeged, 2007. szeptember 21. (MTI) - A korábbiaknál hatékonyabban és biztonságosabban tudják előállítani a daganatos betegek kemoterápiájához szükséges citosztatikai infúziókat a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) új laboratóriumában - közölte Jánosi Gabriella intézetvezető főgyógyszerész pénteken, a Tisza-parti városban.
Az SZTE daganatos betegeket ellátó klinikáin naponta több mint száz, a rákos sejtek szaporodását gátló vagy azokat elpusztító, citosztatikus infúzió készül - mondta az egyetem központi gyógyszertárat irányító szakember a beruházás átadásakor.
Hozzátette: ezeket a sejtmérgeket is tartalmazó infúziókat eddig döntően nővérek készítették, s ez rájuk nézve veszélyt is jelenthetett, ha nem tartották be a biztonsági előírásokat.
Az új laboratóriumban minden feltétel adott ahhoz, hogy a maximális termék és személybiztonság mellett készüljenek el a gyógyszerek. Az infúziók összeállítását egy, az országban egyedülálló számítógépes program segíti, amely a beteg leletei, állapota alapján határozza meg a gyógyszer pontos összetevőit - közölte Jánosi Gabriella.
Az informatikai rendszernek köszönhetően a rendkívül drága anyagok felhasználása is csökken, így hatékonyabbá válik a gyógykezelés is. A laborban nemcsak az egyetemi intézmények számára készíthetők el a legkorszerűbb módon a daganatellenes infúziók, kapacitása révén akár a régió szükségleteit is el tudja látni - tudatta a főgyógyszerész.
Az új egység létrehozását, ahol egy gyógyszerész és két szakasszisztens dolgozik, gyógyszergyárak támogatása tette lehetővé, ők fedezték a beruházás közel 30 millió forintos költségét.