Citosztatikai laboratóriumot avattak Szegeden

Szeged, 2007. szeptember 21. (MTI) - A korábbiaknál hatékonyabban és biztonságosabban tudják előállítani a daganatos betegek kemoterápiájához szükséges citosztatikai infúziókat a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) új laboratóriumában - közölte Jánosi Gabriella intézetvezető főgyógyszerész pénteken, a Tisza-parti városban.

Az SZTE daganatos betegeket ellátó klinikáin naponta több mint száz, a rákos sejtek szaporodását gátló vagy azokat elpusztító, citosztatikus infúzió készül - mondta az egyetem központi gyógyszertárat irányító szakember a beruházás átadásakor.

Hozzátette: ezeket a sejtmérgeket is tartalmazó infúziókat eddig döntően nővérek készítették, s ez rájuk nézve veszélyt is jelenthetett, ha nem tartották be a biztonsági előírásokat.

Az új laboratóriumban minden feltétel adott ahhoz, hogy a maximális termék és személybiztonság mellett készüljenek el a gyógyszerek. Az infúziók összeállítását egy, az országban egyedülálló számítógépes program segíti, amely a beteg leletei, állapota alapján határozza meg a gyógyszer pontos összetevőit - közölte Jánosi Gabriella.

Az informatikai rendszernek köszönhetően a rendkívül drága anyagok felhasználása is csökken, így hatékonyabbá válik a gyógykezelés is. A laborban nemcsak az egyetemi intézmények számára készíthetők el a legkorszerűbb módon a daganatellenes infúziók, kapacitása révén akár a régió szükségleteit is el tudja látni - tudatta a főgyógyszerész.

Az új egység létrehozását, ahol egy gyógyszerész és két szakasszisztens dolgozik, gyógyszergyárak támogatása tette lehetővé, ők fedezték a beruházás közel 30 millió forintos költségét.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: +1 °C

Kezdetben a legtöbb helyen derült lesz az ég, így a szélcsendes, hóval borított tájakon köd képződik, majd az éjszaka második felében északnyugat felől alacsonyszintű felhőzet terjeszkedik fölénk, azonban a déli és keleti megyékben még reggel is gyengén felhős vagy derült maradhat az ég. Csapadék nem várható. A délies szél a Dunántúlon többfelé élénk, néhol erős marad. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet -5 és +9 fok között várható, a délnyugati részeken lesz az enyhébb, északkeleten a hidegebb idő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra