A rák az egyik leggyakoribb halálok hazánkban, ám ma már nem feltétlenül kell halálosnak lennie, hiszen korai felismerés mellett jól gyógyítható, de folyamatos kezelést, gondozást igényel. Az emberek fejében azonban a daganatos megbetegedések még mindig stigmák, és sokak számára a szűrővizsgálat nem a megelőzés lehetőségét jelenti, sokkal inkább azt, hogy kiderülhet valami, amitől rettegni kell.
A megkérdezett lakosság 41 százaléka még sosem volt rákszűrésen, 26 százalékuk pedig még tippelni sem tudott, amikor arra a kérdésre kellett volna válaszolnia, mi okozza a daganatos megbetegedéseket - derült ki a Béres Egészség Hungarikum Index reprezentatív felméréséből. A rák az egyik leggyakoribb halálok hazánkban, ám ma már nem feltétlenül kell halálosnak lennie, hiszen korai felismerés mellett jól gyógyítható, de folyamatos kezelést, gondozást igényel. Az emberek fejében azonban a daganatos megbetegedések még mindig stigmák, és sokak számára a szűrővizsgálat nem a megelőzés lehetőségét jelenti, sokkal inkább azt, hogy kiderülhet valami, amitől rettegni kell.
Hogy a megkérdezettek 41 százaléka még sohasem volt rákszűrésen, magyarázat a daganatos betegségek nagyszámú hazai előfordulására. Szakemberek szerint az alacsony részvétel oka talán a nem megfelelő kommunikáció. A nők körében például országosan 40 százalékos a részvételi arány az emlő-, illetve a méhnyakrákszűréseken, de mindkét betegség megelőzéséért évek óta - hírességek szerepvállalásával - határozott és hangos kampány zajlik. A prosztata-, a szájüreg- vagy a végbélrák szűrése eddig háttérbe szorult, pedig egy férfinak ugyanolyan gondot kellene fordítania húszas éveiben a heréi, ötvenes éveitől pedig a prosztatája rendszeres vizsgálatára, mint egy nőnek a melle vagy a méhe egészségére.
A felvilágosító és szűrőprogramokban (például a Nemzeti rákellenes programban) dolgozók azért küzdenek, hogy az általános "onkológiai éberség" ne csak a szak- és háziorvosok, de a civilek fejében is ott munkáljon. Ehhez folyamatos felvilágosító, megelőző akciók kellenek már az iskoláskorban, a különböző célcsoportokhoz személyesen szólva, megtalálva a megfelelő, megérintő hangot. Jó példa erre, hogy amikor a szűrésre szóló meghívót "behívóként" nevezték a háziorvosok, az érintettek nagy része mereven elutasította a megjelenést. Amikor viszont meghívót kaptak személyes megszólítással, néhány kedves szóval és aláírással a végén, szívesen elmentek, hiszen invitálta őket az orvosuk.
A daganatos betegségek vélt okai között az egészségtelen táplálkozást csupán a megkérdezettek 15,5 százaléka említette. Csak a felmérésben részt vevők közel fele értett egyet azzal, hogy a daganatos betegségek egy része a helyes táplálkozással megelőzhető lenne. Az elhízás miatt számos betegség alakulhat ki, s tény az is, hogy az elhízott gyerekeknek később jóval több egészségügyi problémával kell megküzdeniük.
A tumoros betegségeket csupán a megkérdezettek negyede említette mint az egyik leggyakoribb, a táplálkozással összefüggő betegséget. A megkérdezettek közel harmada az öröklött géneket, a hajlamot tekintette e kórok fő okaként, 17 százaléka a dohányzást, 2 százaléka pedig a mozgásszegény életmódot.
Ajánlott zöldségfélék
A paradicsom karotinoid tartalma miatt antioxidáns és szabadgyöklekötő hatású. A brokkoliban található fitokemikália gátat szab a rákos sejtek burjánzásnak. Az olajos magvakban lévő savak hatására a rákos sejtek önmagukat pusztítják el. A zöld tea közel százszor annyi antioxidánst tartalmaz, mint a C-vitamin. Rákmegelőző étel a káposzta. Tisztítja a gyomor nyálkahártyáját és a béltraktust. Számos, a test védekezőrendszerét támogató anyagot tartalmaz.
(2007.11.27. 11:49)
VG - Világgazdaság