Budapest, 2007. május 31. (MTI) - Együttműködési megállapodást kötött több szakmai szervezet, illetve a füstmentes kórházak program keretében próbálják felhívni a dohányzás káros hatásaira a figyelmet - mondta Péterfia Éva, az Országos Tisztiorvosi Hivatal főosztályvezetője a dohányfüstmentes világnap alkalmából sajtótájékoztatón csütörtökön, Budapesten.
Az együttműködési megállapodás célja, hogy segítséget nyújtson az egészségügyi intézményekben dolgozók leszokásához, illetve cigarettázási szokásaik megváltoztatásához, amelyhez különböző oktatási és módszertani anyagokat fogalmaztak meg - tette hozzá a főosztályvezető.
Horváth Ildikó, a programhoz csatlakozott Magyar Tüdőgyógyász Társaság képviseletében hozzátette: sajnos az egészségügyi dolgozók körében is igen magas a dohányosok aránya, a hároméves programmal szeretnék elérni, hogy szokjanak le káros szenvedélyükről. A program másik része, hogy a szakdolgozók is támogatást tudjanak adni az intézményben kezelt betegek leszoktatásában.
A szakember elmondta: statisztikák szerint a 60 év feletti dohányosok aránya jóval kisebb a dohányzó felnőtt lakossághoz képest, ennek pedig az egyik oka az, hogy a dohányosok nem érik meg a 60 éves életkort, mert a dohányzással összefüggő betegségekben meghalnak. A másik oka pedig az, ha átesnek a cigarettázással összefüggő komoly betegségben, az visszarettenti őket a rágyújtástól. A helyzet drámai - összegezte a jelenlegi állapotokat a szakember.
Péterfia Éva elmondta: évente 28 ezer ember hal meg Magyarországon dohányzással összefüggő betegségekben. A fiatalok körében is sokan cigarettáznak, a 13-16 éves korosztályban a fiúk 58,4, míg a lányok 57,8 százaléka dohányzik, közülük 7,7 százalék már függőnek számít. Hozzátette: a várandós nők 40 százaléka dohányzik és évről évre nő a tüdőrákban meghalt nők száma.