Daganatsejtek millióinak kommunikációs hálózatát sikerült feltérképezniük kutatóknak a közelmúltban. A sejtek közötti információáramlást laboratóriumban növesztett daganatokban követték nyomon egy közelmúltban kifejlesztett eljárás segítségével. A sejtek kommunikációs hálózatának megismerése segíthet azt is megérteni, hogy a daganatsejtek hogyan tudnak "elbújni" az immunrendszer elől, és hogyan válnak ellenállóvá a kezeléssel szemben. Ez pedig újabb, hatékonyabb kezelésekhez vezethet a későbbiekben.
Elnémítanák a ráksejteket
Az eljárással azokat a jelzőmolekulákat vizsgálták, amelyek a szomszédos sejteknek továbbítanak üzeneteket, és így irányítva azokat egy közös hálózatot alkotnak. Hogy a sejteket "le tudják hallgatni", laboratóriumban egy mesterséges daganatot hoztak létre, amiben a ráksejtek mellett immunsejtek és kötőszövetek is megtalálhatóak voltak. Így sokkal életszerűbb körülmények között vizsgálhatták a daganat fejlődését és az azt alkotó sejtállomány viselkedését is.
A bélrákot imitáló mesterséges daganatban 28 olyan jelzőmolekulát azonosítottak, amelyek hozzájárulhatnak a rák fejlődéséhez és terjedéséhez. Következő lépésként a kutatók megpróbálják blokkolni ezeket a molekulákat, hogy megvizsgálják, ez mennyiben befolyásolja a rák fejlődését, illetve a terápiák hatékonyságát. Ugyanezzel az eljárással más daganattípusban is vizsgálnák a sejtek közötti kommunikációt.
Forrás: EurekAlert