Amerikai tudósok szerint két éven belül más emberekből származó immunsejtekkel kezelhetik a rákos betegeket. Az egereken folytatott kísérletek biztatóak.
Zheng Cui, az észak-karolinai Wake Forest Egyetem orvostudományi karának kutatója elmondta: a rák ellen különösen ellenálló emberekből származó immunsejtek akár ötvenszer is hatékonyabbak lehetnek más emberek védekező sejtjeihez képest.
A szakember kutatásai - amelyekről a New Scientist című tudományos lap ezen a héten számolt be - során bebizonyosodott, hogy a ráknak ellenálló egerekből kinyert immunsejtek más egerek szervezetében is sikerrel veszik fel a harcot a halálos betegséggel szemben.
Megkezdték a kísérleteket embereken is
Az amerikai gyógyszerfelügyelet már engedélyezte, hogy az egyetemi kutatók huszonkét páciens szervezetébe befecskendezzék a rákkal szemben ellenálló emberek szervezetéből kinyert granulocitákat, amelyek az immunsejtek egyik osztályát képezik.
Zheng Cui nagyon bizakodóan nyilatkozott: "Ha az eljárás csak feleannyira sikeres az embereknél, mint az egereknél, akkor is legalább a rákos betegek felét meg tudjuk gyógyítani, de legalábbis többévi egészséges életet biztosíthatunk számukra".
A technológia rendelkezésre áll
A szakember hangsúlyozta: a szükséges technológia rendelkezésre áll - a plazmát is így vonják ki a vérből -, így ha a módszer az embereknél is sikeres lesz, már két éven belül sokak életét megmenthetik.
Korábbi kutatásai alatt Zheng Cui száz ember véréből nyert ki granulocitákat, amelyek nagyon eltérő képességekkel rendelkeztek a tumorsejtekkel szemben. A legerősebbek egy nap alatt a rákos sejtek 97 százalékával végeztek, míg a leggyengébbek csak a 2 százalékával.
Az immunrendszer daganatokkal szembeni képességeit a tapasztalatok szerint befolyásolja az életkor, az évszak és a stressz erőssége is.
A gyógymód története még 1999-re nyúlik vissza, amikor az észak-karolinai tudósok egy olyan hím egérre lettek figyelmesek, amely többféle rákkal szemben is tökéletesen immunis volt. A szuperegér tizenöt generációval későbbi leszármazottai közül 40 százalék örökölte a védettséget.
Tavaly Zheng Cui alaposan meglepte rákkutató kollégáit, amikor közölte, hogy az egerekben a granulociták biztosítják a rák elleni védettséget. A kutatók ugyanis addig más típusú immunsejtek stimulálásával igyekeztek nagyobb védettséget biztosítani a daganatos betegségekkel szemben.
Automatikusan lépnek akcióba
A granulocitáknak ugyanakkor nincs szükségük bátorításra, automatikusan akcióba lépnek a rákos sejtekkel szemben - igaz, ahogy az adatok mutatják, hatalmas szórás van az eredményességük között.
A transzfúziós módszert még ígéretesebbé teszi, hogy - legalábbis az egerekben - a hatékony granulociták a már kifejlődött daganatokkal szemben is aktivizálták magukat, heteken belül eltüntetve a tumort.
Az egyik vezető brit rákkutató ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy a másik szervezetbe juttatott immunsejtek esetében fennáll az a veszély, hogy összetűzésbe kerülnek az új gazdatesttel.
Ezzel kapcsolatban Zheng Cui elmondta: dolgoznak a kockázat minimálisra csökkentésén.