Kiderült, miért lettek gyakoribbak a szájüregi daganatok

Elsősorban az erős dohányosokat és az alkoholfogyasztókat veszélyeztetik a szájüregi daganatok, de a betegségek már a káros szenvedélyekkel nem élők körében is egyre gyakoribbak.

Szájüregi daganatoknak hívják egyaránt a fej-nyaki, egyes gégészeti, illetve az arc- és állcsont-sebészeti területen elhelyezkedő daganatokat. Leggyakrabban a szájsebészek ismerik fel és kezelik, de típustól, elhelyezkedéstől függően operálhatják őket gégészek is.

A szájüregi daganatok leggyakoribb kiváltó okai az alkohol és a cigaretta

A leggyakoribb szájüregi daganat a szájfenék-daganat, a nyelvdaganat, az orcadaganat és a szájpadlás-daganat. Elsősorban a férfiakat érinti, de egyre több nő betegszik meg, a nyelvrák előfordulása már a közel azonos a két nemnél, mivel egyre több nő dohányzik.

Az elmúlt egy-két évtizedben a nemdohányzó, szeszes italt nem fogyasztó fiatalok közt is gyakoribbak a szájüregi daganatok. A betegség kialakulásáról és kezelési lehetőségeiről az alábbi cikkünkben olvashat bővebben!

A szájüregi daganatok leggyakoribb kiváltó okai fizikai és kémiai hatások, amelyek közül elsősorban a dohányzás emelhető ki. Hazánk ebből a szempontból sajnos az élbolyba tartozik: a magyarok az uniós átlagnál négy-öt évvel korábban kezdenek el cigarettázni, a dohányosok száma így igen magas. Fontos kockázati tényező emellett a rendszeres alkoholfogyasztás , főképp a tömény italok fogyasztása. A dohányzás mellett az alkoholizmus is kiemelt problémát jelent itthon, ami tovább növeli az esetszámot. További kockázati tényezőt jelent a HPV-fertőzés, amelyet számos kutatás összefüggésbe hozott a szájüregi daganatokkal.

A szájüregi daganatok többsége laphámrák, kezelésük pedig alapvetően sebészi. Ugyanakkor vannak olyan ráktípusok is a fej-nyak területén, például a az úgynevezett limfómák , amelyeknek kezelése kemoterápiával vagy sugárterápiával történik. A legjobb eredménye a komplex kezelésnek van, azaz ha valakinél műtét, sugárterápia és/vagy kemoterápia is történik.

Magyarországon évente 3400-3500 új beteget diagnosztizálnak szájüregi daganattal, és évente 1400-1500 érintett veszti életét, eszerint a betegeknek nagyjából a fele kezelhető csak eredményesen. A túlélési esélyek attól is függnek, hogy milyen daganattípusról van szó. Például az ajakdaganatnak nagyon jó a prognózisa, esetében még a 15 éves túlélés is 95 százalék körül alakul. Ezzel szemben az arcüregdaganat, amelyet viszonylag későn szoktak felfedezni, sokkal nagyobb eséllyel lesz végzetes: annak halálozási aránya 3 éven belül közel 90 százalékos.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől egyre nagyobb területen csökken a felhőzet, hajnalra általában csak fátyolfelhőzet marad. Az Északi-középhegység tágabb környezetében és a főváros környékén viszont (zúzmarás) köd, rétegfelhőzet képződhet. Számottevő csapadék nem várható, de a ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet a Dunántúlon néhol élénk lökések kísérhetik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -3 és +3 fok között várható, de a szeles délnyugati részeken akár +4, +6 fok is lehet, míg a szélárnyékos, hóval borított északkeleti tájakon akár -10 fokig is lehűlhet a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra