A képzett nyomkereső kutyák már korai stádiumában képesek kiszagolni a tüdőrákot - derült ki egy új tanulmányból.
A European Respiratory Journal című szaklapban megjelent német tanulmány szerint a kutyák azokat az illékony szerves vegyületeket azonosítják az emberi leheletben, amelyek a daganat jelenlétével állnak összefüggésben. Mivel a tüdőrákosok gyakran nem mutatnak tüneteket, és a jelenlegi diagnosztikai módszerek megbízhatatlanok, a felfedezés nagy horderejűnek számít.
A kutatók kísérletükhöz tüdőrákos, krónikus obstruktív tüdőbetegségben (COPD) szenvedő, illetve egészséges embereket toboroztak. A különleges kiképzésben részesült nyomkereső kutyák 100 mintából 71 esetben helyesen azonosították a tüdőrákot, és 400-ból 372 esetben sikerrel azonosították az egészséges mintákat. A kutyák a tüdőrák, az obstruktív tüdőbetegség és a dohányfüst között is különbséget tudtak tenni. A kutatók úgy vélik, bizonyára létezik egy megbízható markere a tüdőráknak, amely eltér a COPD-től, és amely dohányfüst, ételszag és gyógyszerek jelenlétében is azonosítható.
"A tüdőrákos betegek leheletében valószínűleg más vegyületek vannak jelen, mint az egészséges mintákban, és a kutyák érzékeny szaglása más a betegség korai stádiumában képes megérezni ezt a különbséget" - állítja a kutatást vezető Thorsten Walles, a német Schillerhoehe kórház kutatója. "Eredményeink megerősítik, hogy létezik megbízható marker a tüdőrákra, ami óriási előrelépés a tüdőrák diagnosztizálása terén. A további vizsgálatok során azonban még azonosítanunk kell a leheletben megfigyelt vegyületeket."