A méhnyakrák kialakulása sok esetben megelőzhető a humán papillómavírus (HPV) egyes törzsei elleni oltással, illetve a rosszindulatú elváltozás korai felismerése esetén általában jónak számítanak a gyógyulási esélyek. Éppen a megelőzési és az egyre fejlettebb vizsgálati és kezelési lehetőségeket kiemelve jutott nemrég arra a következtetésre egy ausztrál kutatócsapat, hogy a méhnyakrákos betegek száma 2050-re felére csökken majd Nagy-Britanniában, az évszázad végére pedig 100 ezer főre vetített előfordulása 4 alá zuhan globálisan - azaz gyakorlatilag eltűnhet a betegség a világból.
A számítások azt is kimutatták, hogy az elkövetkezendő 30 évben 13 millió nőnél akadályozzák majd meg a betegség kialakulását. Ez részben a fent már említett vakcinázásnak köszönhető, amely hazánkban is évek óta elérhető a hetedik osztályos lányoknak, részben pedig azoknak az egyre modernebb orvosi vizsgálatoknak - például új típusú kenetvizsgálatoknak -, melyekkel a vírus már azelőtt kimutatható, hogy a méhnyakrák kialakulna a szervezetben.
Fontos ugyanakkor megemlíteni, hogy sok nő még mindig nem szívesen megy el nőgyógyászhoz, illetve sokan tartanak a kenetvételtől. Legutóbb csak a brit nők 71 százaléka vett részt az aktuális nőgyógyászati szűrésen, ami csökkenő tendenciát jelez. Eközben még mindig sokan halnak meg HPV okozta méhnyakrák következtében: évente 3200 nő kapja meg a lesújtó diagnózist csak a szigetországban, akik közül ezer pácienst már nem tudnak megmenteni az orvosok.
Forrás: dailymail.co.uk