Nem lehetnek onkológiai várólisták

Költségcsökkentéssel próbálja ellensúlyozni a tb által finanszírozott gyógyítás korlátozása miatt kiesett bevételeit az Országos Onkológiai Intézet (OOI). Sveiger Ottó, az intézet számítástechnikai és finanszírozási osztályának a vezetője szerint ugyanis az onkológiai területen nem lehetnek várólisták, előjegyzés szerint történik a betegfelvétel.

Az előzményekhez tartozik: az egészségpénztár tavaly júliusban a daganatos betegeket ellátó intézményekben is befagyasztotta 95 százalékon a teljesítményeket. S az intézetet kétszer három hónapra mentesítették ugyan a teljesítményvolumen-korlát (tvk) alól, ám az idei második negyedévtől már csaknem négyezer páciens ellátásának megfelelő teljesítményvolumen hiányzik.

Horváth Ágnes egészségügyi minisztertől megtudtuk: 6 milliárd forintot osztanak szét 82 kórháznak a júliusi, augusztusi és szeptemberi többletteljesítményeik finanszírozására. A speciális helyzetben lévő onkológiai intézetnek az átlagosnál többet juttatnak ugyan, ám ez sem fedezi a megnövekedett betegforgalom költségeit.

Az OOI ezért szigorú takarékossági intézkedéseket vezetett be. Jelentős megtakarítást ért el az energiaszolgáltatóval kötött hosszú távú megállapodással, e szerint tíz évre befagyasztott áron kapják az áramot, ez a kiadásaik 15 százalékát teszi ki. Digitalizálták a komputertomográf- (CT-) diagnosztikai felvételeket, hiszen azokból évente 100 ezer készül, s nagyon drága a filmelőhívás. A digitalizálás hat év alatt megtérül. A kiadásaikból 42 százalékos részt jelentő gyógyszereket pedig zárt, elektronikus rendszerben, névre szólóan kapják a betegek. Drága orvosságokról lévén szó, egy adott napra több pácienst is behívnak, hogy egy felbontott injekciós ampullát teljes egészében fölhasználjanak, nem dobnak ki maradékot. Ám nem tartják jónak, hogy a biztosító megszüntette a gyógyszerek központi tenderrel történő beszerzését, s azt az intézményekre bízta.

Hátrányosan érintette a központi beszerzés megszüntetése a fővárosi Uzsoki Utcai Kórházat is - mondta Golub Iván főigazgató főorvos. Kedvezőbb volt a számukra, amíg az OEP vásárolta meg és természetben juttatta el a kórházakba a patikai termékeket. Most a biztosítótól kapott finanszírozási díjból - egy betegre 146 ezer forint az országos alapdíj - kell kigazdálkodni a gyógyszerköltséget is. Tény, a betegség súlyosságától függően a biztosító az alapdíjnak akár a kétszeresét is kifizeti, ám egy-egy terápia több millió forint is lehet.

Molnár Attila, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) főosztályvezető-helyettese elmondta: a biztosító az év végi elszámoláskor köteles kiegészíteni az onkológiai osztályok által indokoltan elköltött összeget. A központi tendert pedig azért szüntették meg, mert úgy gondolják, ha egy-egy intézmény tetemes menynyiségű gyógyszert vásárol, jelentős kedvezményt kaphat a forgalmazótól. Vannak, akik a korábbi OEP-beszerzési ár feléért-harmadáért veszik meg a készítményeket. Ám ha a kórházak számlákkal bizonyítják, hogy rosszabbul járnak az új eljárásban, felülvizsgálják az elképzelésüket.

Elsősorban a sugárterápia miatt van gond a hazai rákbetegek gyógyításában. Az Uzsokiban - ez a főváros onkoradiológiai központja, és három megye is idetartozik - két műszakban végzik ezt a kezelést; három műszerük elhasználódott, de sem a kórház, sem a tulajdonos önkormányzat önerőből nem tudja lecserélni a félmilliárd forint értékű eszközöket. Remélik, az onkológiai programra szánt 8 milliárd forintos pályázatból ők is részesednek - tette hozzá Golub Iván.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Tíz-tizenkét centrum létesül a sok kisebb kórházi osztály helyett

Az onkológiai szakmai kollégium elnöke, egyben a kecskeméti kórház onkológiai osztályának főorvosa Szűcs Miklós, aki szerint a kormány onkológiai programjának végrehajtásával javul a rákos betegek ellátása.

A fejlesztés fontos, mert hazánkban évente hetvenezer új daganatot diagnosztizálnak (ebből tízezer a bőrrák), és 34 ezren vesztik életüket a kórban. Az elnök helyes döntésnek tartja, hogy pár hónapja "védett" az onkológiai betegekre juttatott tb-pénz, azt más betegségek gyógyítására nem költhetik el.

Elmondta azt is: tízéves ütemezéssel meghatározták az ország sugárterápiás eszközeinek a cseréjét.

A mostani sok kicsi kórházi onkológiai osztály helyett 1 0-1 2 centrumot szerelnek föl, ahol a betegellátás tárgyi és személyi feltételei a nemzetközi standardoknak is megfelelnek.

A kollégium azt is szeretné, hogy az OEP csak olyan intézményekben finanszírozza a daganatos betegek ellátását, ahol "onkoteamek" dolgoznak, a betegség diagnosztizálásától a gyógyítás valamennyi fázisában - műtét, kemo- és sugárterápia - megfelelő ellátás nyújtható.

Elkerülhetetlen továbbá az onkológiai gondozóintézetek kiépítése és a központokhoz integrálása, hogy minden beteg útja végig követhető legyen.

(2007.07.26. 10:25)

Nógrádi Tóth Erzsébet - Világgazdaság

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: +1 °C

Ma fátyolfelhős, napos idő ígérkezik, csapadék nem lesz. A délies szél a Dunántúl nagy részén megélénkül, nagy területen erős lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet tág határok, 3 és 15 fok között alakul, délnyugaton mérhetjük a legmagasabb, míg az Északi-középhegység térségében a 6 fok alatti értékeket. Késő este -2 és +10 fok között várható a hőmérséklet, a szelesebb délnyugati vidékeken lesz enyhébb az idő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra