Székletmintavétel során ezekre figyelj

A vastagbélrák kiszűrésének egyik jól bevált módszere a székletvérvizsgálat. Az ehhez szükséges székletmintákat otthonodban, saját magadnak kell „begyűjtened”, majd eljuttatnod a Nemzeti Népegészségügyi Központnak (NNK). Mutatjuk, mire kell figyelned a székletmintavétel során.

Ahogy már korábban is megírtuk, a vastagbélszűrés nagyon fontos szerepet játszik a rákmegelőzésben, illetve az esetleges daganat korai felfedezésében. Az ingyenes szűrőprogramban való részvétel lehetőségét idén nagyjából 2,3 millió felnőttnek kínálta fel a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK).

ideges férfi olvassa a leleteit
A vastagbélrák kiszűrésének egyik jól bevált módszere a székletvérvizsgálat. Fotó: Getty Images

Ha személyre szóló meghívót kaptál, egyszerűen csak kérned kell a háziorvosodtól a székletvér kimutatására szolgáló, ingyenes mintavételi csomagot. Ha viszont csak egy tájékoztatót kaptál az NNK-tól a vastagbélszűrésre való jogosultságodról, akkor egy térítésmentesen visszaküldhető válaszlevélben kell jelezned részvételi igényedet, és ezt követően postázzák majd neked a mintavételhez szükséges egységcsomagot.

A vastagbélszűrés lényege, hogy laboratóriumi vizsgálattal megállapítják, tartalmaz-e a székleted rejtett vért. Az ellenőrzéshez szükséges székletmintákat otthonodban, saját magadnak kell „begyűjtened”, majd eljuttatnod az NNK-nak. Mielőtt elvégeznéd a mintavételt, mindenképpen olvasd végig figyelmesen a mintavételi csomagban található használati útmutatót, a legfontosabb tudnivalókat azonban az alábbiakban mi is ismertetjük.

Egyre gyakrabban emelik ki a szakemberek a szűrővizsgálatok jelentőségét, ám ennek ellenére még mindig sokan halogatják a szakorvos felkeresését. Pedig a daganatok nem válogatnak, és sajnos a fiatalabb korosztályt is veszélyeztetik. Nincs ez másként a vastagbéldaganatok esetében sem. Mutatjuk, kinek ajánlott a vastagbélrákszűrés.

A 8 legfontosabb tudnivaló

A mintavétel teljesen fájdalommentes. Ahhoz azonban, hogy a szűrés során a lehető legpontosabb eredmény születhessen, az NNK tájékoztatója szerint az alábbiakra kell odafigyelned:

  1. A két mintavételi csőbe közvetlenül székelés után kell mintát venni, két egymást követő székletből. Ügyelj rá, hogy széklet, amelyből mintát veszel, ne érintkezzen vizelettel vagy vízzel!
  2. A mintatároló tartályt a zöld oldalán tudod kinyitni, a kupak lecsavarásával. A kupak belsejéből egy pálcika áll ki, ezzel tudsz mintát venni a székletből.
  3. A pálcikával egy kis mennyiségű mintát kell begyűjtened. Szúrd bele a pálcikát többször a széklet különböző részeibe, amíg a minta teljesen be nem fedi a rovátkákat!
  4. Mintavétel után tedd vissza a kupakot a tégelyre és csavard rá vissza! Rázd össze a cső tartalmát!
  5. Ügyelj arra, hogy a tartály külseje és a boríték tiszta maradjon!
  6. A mintákat a lehető legrövidebb időn, de maximum 1 héten el kell juttatnod az azt elemző laboratóriumba az előre megcímzett válaszborítékkal. A borítékba mindenképpen tedd be a szűrési meghívó alján található vonalkódos részt, mindkét mintavételi dátummal ellátva!
  7. A válaszborítékot a postahivatalban vagy mozgópostán addd fel, ne postaládába dobd! A feladás egyébként ingyenes.
  8. A vizsgálat eredményéről két hét elteltével érdeklődhetsz a háziorvosodnál.

Megjött az eredmény?

Amennyiben negatív lett a szűrés eredménye, akkor mindent rendben találtak, további teendőd tehát – a következő aktuális szűrésig – nincs. Ha viszont „nem-negatív” az eredmény, az azt jelenti, hogy rejtett vért találtak a székletedben, annak pontos okát pedig mindenképpen ki kell deríteni. Ilyenkor már vastagbéltükrözés is ajánlott.

A vastagbélrákkal kapcsolatban egyébként számos további cikkünk megjelent már. A betegségről részletesebben itt, a kockázatának csökkentéséhez szükséges lépésekről itt, az árulkodó tüneteiről pedig itt olvashatsz.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +4 °C
Minimum: +0 °C

Az ország nagyobb részén borult, párás idő várható. Szitálás, esetleg gyenge eső előfordulhat. A légmozgás döntően gyenge vagy mérsékelt marad. Késő este is döntően 0 és +5 fok közötti értéket mérhetünk. Ami az orvosmeteorológiai helyzetet illeti, jelentős fronthatás nem valószínű.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra