Érdekes tanulmány jelent meg nemrég a Cancer Research című szakmai folyóiratban. Az írás szerzői 700 melanomás beteg adatait felhasználva vizsgálták, hogyan befolyásolja a dohányzás a betegek túlélési esélyeit.
A kutatók a következő eredményekre jutottak: 40 százalékkal csökkennek a cigarettázók és egykori dohányosok túlélési esélyei a diagnózis után 10 évvel azon páciensekhez képest, akik nemet mondtak a dohányzásra.
Ennek oka valószínűleg az immunrendszer működésében, illetve a dohányzás erre gyakorolt hatásaiban rejlik. A tudósok gyanítják, hogy a cigarettázás direkt módon befolyásolja, hogyan küzd meg a dohányosok szervezete a melanomás sejtekkel. Azt írják, az ő immunrendszerük is működni látszik, de sokkal kevésbé hatékonyan, mint a nemdohányzóké.
A kutatás vezetője, Julia Newton-Bishop professzorasszony találó hasonlattal írta le a jelenséget. "Az immunrendszer olyan, mint egy zenekar: több hangszert kell összehangolni, hogy az egész egységben legyen és szépen szóljon. A dohányzás ezt a harmóniát törheti meg. Vagyis a zenészek továbbra is tudnak együtt játszani, de az egész valószínűleg sokkal rendezetlenebbé válik."
A tanulmány szerzői egyébként nem pontosították, milyen mértékű dohányzás - napi hány cigaretta - az, ami már egyértelműen ronthatja a melanomások esélyeit, és azt sem bizonyították, hogy csak és kimondottan a dohányzás az oka, hogy a korábbi és az aktuális cigarettázók közül 40 százalékkal kevesebben érik meg a diagnózis utáni tizedik évet.
Abban viszont a tudósok teljesen biztosak, hogy van összefüggés, és mindenkinek javasolják, hogy amennyiben melanomát diagnosztizálnak nála és dohányzik, azonnal tegye le a cigarettát.
Forrás: dailymail.co.uk