Világít a rákos sejt, örül az orvos

A Duke University orvosi fakultásának szakemberei egy olyan szert tesztelnek, amely fluoreszkálóvá teszi a rákos sejteket, így az orvosok a műtétek során könnyebben megállapíthatják, hogy hol húzódik a tumorok határa.

A Science Translational Medicine folyóiratban megjelent kutatási leírás szerint 15, műtéten átesett beteg esetében lágyrész szarkóma vagy mellrák műtét során sikerrel alkalmazták az új LUM015 ágenst. A technológiát a Duke, a Massachusetts Institute of Technology (MIT) és Lumicell vállalat közösen fejlesztette ki.

A ráksebészek jelenleg a keresztmetszeti képalkotásban, az MRI-ben és CT-ben bízhatnak, ha el akarják távolítani a tumort és a környező szöveteket. Sok esetben azonban a daganatot nem sikerül pontosan behatárolni és észrevétlenül maradnak rákos szövetek, ami sugárkezelést és második műtétet tehet szükségessé.

Néhány évtizeden belül elérhetővé válnak olyan gyógyszerek, melyek káros mellékhatások nélkül, az egészséges sejtek megóvásával lesznek képesek elpusztítani a daganatokat - állítják brit kutatók. Kattintson a részletekért! Dr. David Kirsch, a Duke onkológus professzora elmondta, képtelenség egy időben műteni és mikroszkóp alatt vizsgálgatni, hogy maradtak-e még rákos részek a műtéti sebben. Ezért olyan technológiára van szükség, amely a sebészek számára lehetővé teszi a tumorágy gyors átvizsgálását, s megkereshetik vele a maradék beteg területeket. A fluoreszcencia ebben hatalmas segítség. Hasonló megoldásokra korábban is voltak kísérletek, de a most leírt eljárással a Duke szakemberei az elsők, akik proteáz által aktivált képalkotó anyagot használtak a rák kimutatására.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az új anyaggal könnyebben meghatározható a daganat határa

A LUM015 felhalmozódik a daganatokban, ami fluoreszkálást eredményez, s a tumorszövetek ötször fényesebbek lesznek az egészségeseknél. A fényjelek nem láthatók szabad szemmel, ezért egy érzékeny kamerát tartalmazó kézi képalkotó eszközzel kell felderíteni őket. Miután a detektált daganatot a sebészek eltávolították, az eszközzel végigpásztázzák a műtéti területet, s a vágási felületeken azonosíthatják a még hátramaradt fluoreszkáló rákos sejteket.

A műtéteknél mindig az a cél, hogy a daganatot teljes mértékig eltávolítsák és még valamennyit a környező szövetekből – magyarázata a tanulmány vezető szerzője, Brian Brigman, a Duke mozgásszervi onkológiájának vezetője. A munka megfelelő elvégzését ellenőrző legjobb rendszerek sem olyan pontosak, mint amit az orvosok szeretnék. A mostani megoldás Brigman szerint hatalmas előrelépést jelenthet, mert szükségtelenné teheti a műtétek megismétlését, és csökkenthetővé válik a radiológiai kezelések során a betegeket érő sugárzás mennyisége is.

Forrás: Duke Medicine

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Jellemzően erősen felhős idő várható, de főként a délnyugati, déli tájakon szakadozottabb, vékonyabb lehet felhőzet. Északkeleten néhol gyenge vegyes csapadék előfordulhat. A déli szelet az ország délnyugati kétharmadán többfelé kísérik élénk, néhol erős lökések. Késő estére -4 és +7 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra