Visszaút a rákból

Az orvostudomány egyre újabb és újabb megoldásokat keres és talál, és egyre több azoknak a száma, akik kigyógyultak ebből a betegségből. Egyre jobbak a diagnosztikai módszerek, így a daganatos betegségeket már egész kezdeti szakaszban fel lehet ismerni. S minél korábbi a felismerés, annál nagyobb az esély a gyógyulásra.

Kevés rémisztőbb kifejezés létezik, mint a rák. Ez a diagnózis évekkel ezelőtt egyet jelentett a menthetetlen, gyötrelmes véggel. Sokan még ma is úgy hiszik, hogy nincs remény. De az orvostudomány egyre újabb és újabb megoldásokat keres és talál, és egyre több azoknak a száma, akik kigyógyultak ebből a betegségből. Egyre jobbak a diagnosztikai módszerek, így a daganatos betegségeket már egész kezdeti szakaszban fel lehet ismerni. S minél korábbi a felismerés, annál nagyobb az esély a gyógyulásra.

Ám az eljárások nem könnyűek. A daganatos betegeknél a műtét, a sugárkezelés és/vagy a kemoterápia hozhat gyógyulást. Mindegyik erősen megterheli az amúgy is igénybe vett szervezetet. Miközben sikerül megszabadulni a daganattól, egy sor kellemetlen mellékhatás gyengíti a testet, az élet minőségét és a beteg lelkiállapotát.

Külföldön már meglehetősen gyakori jelenség, hogy a daganatos betegeket a műtét vagy a kezelések után és sokszor közben is olyan intézményekben ápolják, amelyek segítenek a mellékhatások leküzdésében, és visszasegítik őket a betegség előtti életformához.

Ezeket a szanatórium jellegű intézeteket a biztosítók is támogatják, mert lényegesen csökkentik a kórházi ápolás költségeit. Emellett hozzásegíti a betegeket, hogy minél előbb teljes életet élhessenek.

Nálunk, miközben az egész egészségügyi rendszer recseg-ropog, már látszanak a kezdeményei hasonló intézményeknek. Egy ilyen rehabilitációs központ nyílt meg a közelmúltban Eger közelében, Feldebrőn, a hajdani Károlyi-kúria helyén egy háromhektáros parkban. Mindennek azért van jelentősége, mert a visszaút, a gyógyulás egyik fontos kelléke a nyugalom, a belső béke megteremtése, s ebben a környezetnek is nagy szerepe van.

De ennél is többet jelent a szakmai hozzáértés és segítség.

- A daganatos beteg a kezelések során eljut egy olyan pontra, amikor a kezelőorvosnak már nincs több tennivalója, ám a beteg úgy érzi, hogy további segítségre szorul - mondja a feldebrői rehabilitációs központ főorvosa, Krasznai Péter. - A szervezetük még legyengült, és gyakran azt sem tudják felmérni, hogyan folytassák az életüket. Ebben tudnunk segíteni szakorvosokkal, rehabilitációs kezelésekkel, pszichológus bevonásával és a környezet gyógyító hatásával.

Mindenki az állapotának legmegfelelőbb ellátást és étkezést kapja, meg olyan tanácsokat, amelyekkel otthon is tud majd egészségesen élni. Lehetőség van a mozgásra, fizioterápiás kezelésre, miközben a szanatóriumok, vagy inkább hotelek kényelmében lehet pihenni, úszni, teniszezni, sétálni.

Van egy speciális terápia is, a hőkezelés. Ehhez többféle készülék áll rendelkezésre. A terápiával csökkenteni lehet a különböző kezelések kellemetlen mellékhatásait, erősíteni és stimulálni lehet a beteg immunrendszerét. Ezt a kezelési módot természetesen minden esetben a beteg kezelőorvosával konzultálva iktatják be az egyénre szabott terápiába.

(2007.06.27. 10:47)

P. Á. G. - Népszabadság

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Vodcast: finom, de káros fogások a magyar konyhában
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +24 °C
Minimum: +8 °C

Felhőtlen, száraz idő várható mérsékelt légmozgással. Késő estére többnyire 9 és 16 fok közé hűl le a levegő. Derült, napos, száraz idő várható általában mérsékelt légmozgással. A legmagasabb nappali hőmérséklet 21 és 26 fok között lesz, késő estére többnyire 9 és 16 fok közé hűl le a levegő.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra