Lámákkal győzhetjük le az influenzát

A lámák adhatnak megoldást a szívós influenza legyőzéséhez. Kutatók ugyanis olyan fehérjéket fedeztek fel a dél-amerikai négylábúakban, amelyek védelmet nyújtanak a vírus 60 törzse ellen.

A lámákban felfedezett fehérjék igazi kulcsot jelenthetnek egy tartós influenza elleni vakcinához. A laboratóriumi vizsgálatok azt mutatták ugyanis, hogy e derék jószágok, valamint a tevék által termelt protein egerekben leküzdötte a vírust. Sőt a rágcsálók az influenza 60 törzsével szemben védettséget élveztek. A belga tudósok által folytatott kutatások azt is kiderítették, hogy megszülethet az influenza-orrspray, mert az egerekben ugyanolyan védettség alakult ki, amikor a vakcinát injekcióban kapták vagy belélegezték. Jelenleg az influenza elleni védőoltások legfeljebb négy törzs ellen nyújtanak védelmet, ami azt jelenti, hogy az embereket az oltás ellenére is megtámadhatják olyan törzsek, amelyekről úgy gondolták az orvosok, hogy az adott influenzaszezonban nem lesznek aktívak.

láma
Ki gondolta volna, hogy a lámák hordozhatják az influenza legyőzésének titkát?

A Janssen gyógyszeripari óriáscég kutatócsapata a lámákat olyan vakcinával oltotta be, amely három különböző influenzavírust tartalmazott, köztük a H1N1-et, amely az 1918-as spanyolnátha -járványért felelt és a világ lakosságának öt százalékát megölte. A tudósok ezután összegyűjtöttek négy különféle ellenanyagot a lámák véréből, és összekapcsolták ezeket egy szuperfehérjévé. Amikor ezt a proteint egereknek beadták (orrspray vagy injekció formájában), sokkal nagyobb valószínűséggel élték túl az A és B influenzát, mint a kezeletlen rágcsálók.

Nehéz univerzális ellenanyagot találni

Az influenza A, amely a madárinfluenzát is magában foglalja, mind az állatokra, mind az emberre veszélyes. Ez a vírus folyamatosan változik és kiterjedt járványokért felelős. A B influenza csak emberekben fordul elő, és az A-nál általában kevésbé súlyos megbetegedéseket és kevésbé széles körű járványokat okoz. "Nagyon nehéz megtalálni az A és B törzseket is semlegesítő ellenanyagot" - mondta a Daily Mailnek Ian Wilson, a San Diegó-i Scripps Research Institute professzora. Ő az a kutató, aki segített kidolgozni, hogy a szuperfehérje hogyan kötődjön az influenzavírusokhoz.

A projektről a Science folyóiratban megjelent tanulmány bemutatta, hogy a rhesusmajmokat az oltás négy hónapig is megvédte. Az influenza elleni vakcinák létrehozásában az a kihívás, hogy a vírus folyamatosan változik, hogy elkerülje az észlelést, és az ellene fellépni képes antitestek megjelenését. Ezért a tudósoknak a járványszezon előtt meg kell határozniuk, hogy mely receptorokat kell célba venniük.

A kis résekbe is beférnek

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

De a lámákból kinyert fehérjék számos különböző antitestből állnak, amely sok influenzavíruson található markerekre képes rákapcsolódni. Ezek a molekulák kisebbek az átlagos antitestnél, mivel nem tartalmaznak annyi fehérjeláncot. Ez azt jelenti, hogy képesek mélyebben behatolni egy influenzavírusba, és elérni azokat a réseket, amelyeket a nagyobb antitestek nem tudnak kihasználni. A kutatás arra utal, hogy ezek a rések nem változnak olyan gyorsan, mint az influenzavírusok felszínén lévő receptorok, ezért könnyebben megcélozhatók.

Az influenzával való első találkozás meghatározza, hogy a későbbiekben miként reagál az ember szervezete a vírusra - állapították meg amerikai kutatók. A Science tudományos folyóiratban közölt tanulmány készítői az A típusú influenzavírus 18 törzsét és a vírus felszínén lévő hemagglutinin nevű fehérjét vizsgálták meg. A szakemberek szerint ennek a fehérjének mindössze két típusa van, és az ember azzal szemben lesz védett, amellyel először találkozik a szervezete, a másik azonban továbbra is fenyegetést jelent a számára. Részletek!

A kutatók, akik Joost Kolkman vezetésével dolgoznak, hangsúlyozzák, hogy még sok év eltelhet, mire ez a fajta influenza elleni vakcina elérhetővé válik a patikákban. A gyógyszerfejlesztés ugyanis lassú folyamat, hiszen teljes bizonyossággal meg kell győződni az új anyagok hatásosságáról és veszélytelenségéről. A területen dolgozó kutatók máris figyelmeztettek, hogy az emberi szervezet a lámafehérjét idegen anyagként azonosíthatja, ami immunreakciót válthat ki. Azaz előfordulhat, hogy a szer elvben hatásos, mégsem leszünk képesek használni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől egyre nagyobb területen csökken a felhőzet, hajnalra általában csak fátyolfelhőzet marad. Az Északi-középhegység tágabb környezetében és a főváros környékén viszont (zúzmarás) köd, rétegfelhőzet képződhet. Számottevő csapadék nem várható, de a ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet a Dunántúlon néhol élénk lökések kísérhetik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -3 és +3 fok között várható, de a szeles délnyugati részeken akár +4, +6 fok is lehet, míg a szélárnyékos, hóval borított északkeleti tájakon akár -10 fokig is lehűlhet a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra