Megoldódott a gyümölcsök színének rejtélye

Piros cseresznyék, kék áfonyák, sárga barackok és felsorolhatatlanul sok további gyümölcs vesz körbe bennünket megannyi színnel. Sokáig úgy gondolták, hogy a növények így kínálják fel fogyasztásra a terméseiket. Csakhogy ez nem ilyen egyszerű.

Az eredeti elképzelés, amely sokáig a húsos gyümölcsök színeinek magyarázatául szolgált, az 1800-as évek végén keletkezett, amikor a kutatók arra gondoltak, hogy a növények így küldenek jelzést az állatoknak, hogy vigyék és vessék el magjaikat.

kesu
Érik a kesufa termése. Nem minden potenciális fogyasztót mozgat meg ugyanaz a szín

De a bizonyítékok erre az elméletre nem voltak valami erősek, mert a madarakat, majmokat, denevéreket és a többi gyümölcsfogyasztó állatot senki sem tudta megkérdezni, hogy a színnek mekkora szerep jut a táplálékuk kiválasztásában. Azaz hosszas kutatásokra volna szükség a különböző fajok esetében a biztos válaszra. Az első probléma, hogy a gyümölcsök színéről szóló tanulmányok egy része feltételezi, hogy ugyanolyan színeket látunk mi emberek, mint más állatok, és a gyümölcsöket velünk együtt egy tucatnyi színkategóriába sorolják, például zöldbe, narancssárgába vagy pirosba.

De jó okunk van kételkedni benne, hogy a nekünk vörösnek tetsző gyümölcs ugyanúgy néz ki például egy lemurnak is. Az emberek szemében háromféle színérzékelő sejt van, és mindegyik más hullámhosszra érzékeny. De a legtöbb emlősnek csak kétféle színdetektáló sejtje van, a madaraknak pedig négy. Azaz az emlősök többsége kevesebb, a madarak pedig több színt látnak, mint mi. Az olyan gyümölcsök például, amelyeket mi feketének látunk, ultraibolya sugarakat tükrözhetnek, ezt pedig a madarak láthatják, az emberek viszont nem.

Kevés faj látja olyan színekben a világot, mint mi

"Egy maréknyi más főemlős kivételével nincs más állat, amely éppen úgy látná a színeket, ahogyan mi" - mondta Kim Valenta, a Duke Egyetem evolúciós antropológia tanára, a Nature Scientific Reports folyóiratban megjelent tanulmány egyik szerzője.

Másik probléma, hogy a színek gyakran veszélyt jeleznek, például hogy egy növény vagy gomba mérgező. A ricinus, amely az egyik leghalálosabb mérget, a ricint termeli, élénk vöröses, lilás termést fejleszt.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Számos korábbi tanulmány figyelmen kívül hagyta azt is, hogy a gyümölcsök hogyan fejlesztik sajátos színeiket. Például egyes növényfajok egyszerűen csak a legközelebbi genetikai rokonainkat követhetik, amelyek meghatározott színű gyümölcsöket teremnek, mert közös őseik is így tettek. De a gyümölcsszín lehet olyan környezeti tényezők terméke is, mint a földrajzi szélesség, a hőmérséklet vagy a talaj tulajdonságai.

Omer Nevo, az Ulmi Egyetemen kutatója, illetve Valenta és munkatársai összegyűjtöttek Ugandából és Madagaszkárról származó, 97 növényfaj érett gyümölcseiről és leveleiről származó fényvisszaverődési adatokat. Úgy találták , hogy a genetikailag szorosan összefüggő fajok gyümölcsszínei nem hasonlítanak annyira, mint amilyenre számítottak.

Mi tetszik a majmoknak, és mi a madaraknak?

De az is kiderült, hogy az emlősök, például a majmok által előszeretettel fogyasztott gyümölcsök nagyobb reflexiót mutatnak a spektrum zöld részében, míg a madarak által terjesztett gyümölcsök inkább vörös színeket tükröznek, mert a madarak a táplálékkeresés során sok más állattal szemben inkább a színlátásukra támaszkodnak, a vöröseket pedig könnyebb észrevenni a zöld lombok között. Ezek a megállapítások határozottan támogatják azt az elképzelést, hogy az állatok által terjesztett magok segítik a trópusi növények gyümölcseinek színeket támogató evolúcióját.

A paradicsom, görögdinnye és sárgabarack rendszeres fogyasztása csökkenti a prosztatarák és a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát, de számos más gyümölcs is segíthet súlyos betegségek megelőzésében. Az sem mindegy, hogy milyen színűt fogyasztunk. Részletek!

Azt is megállapították, hogy a növények, amelyek gyümölcsei ultraibolya fényt vernek vissza, szintén UV-tükröző leveleket hordoznak, ami arra utal, hogy a gyümölcs színe legalább részben az egész növényt érintő környezeti tényezőkre reagál, például a nap káros sugaraira.

A kutatás ezzel viszont még nem ért véget. A tudósok ugyanis tervezik, hogy a gyümölcsök más tulajdonságait is megvizsgálják, például a szagot, a méretet és a textúrát. "Lehet, hogy a vizuális látvány, például a vörös szín képes odacsalogatni a madarakat, de az érő gyümölcs illata sokkal fontosabb lehet az olyan állatok vonzására, amelyeknél a szaglás sokkal fontosabb szerepet tölt be a táplálkozásban, mint a látás" - mondta Nevo.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Jellemzően erősen felhős idő várható, de főként a délnyugati, déli tájakon szakadozottabb, vékonyabb lehet felhőzet. Északkeleten néhol gyenge vegyes csapadék előfordulhat. A déli szelet az ország délnyugati kétharmadán többfelé kísérik élénk, néhol erős lökések. Késő estére -4 és +7 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra