Új variáns: ezt tudjuk eddig a C.1.2-ről

Egyelőre nem kell aggódnunk a májusban azonosított, új koronavírus-variáns miatt, amit dél-afrikai kutatók jelenleg is vizsgálnak.

Nemrégiben új koronavírus-variánst vizsgáltak a johannesburgi Nemzeti Fertőző Betegségek Intézetének kutatói. A C.1.2-t először májusban mutatták ki Dél-Afrikában, azóta hét másik országban, köztük Új-Zélandon, az Egyesült Királyságban és Kínában is felbukkant - számol be róla a Medical News Today.

Az első vizsgálati eredmények arra utalnak, hogy a Dél-Afrikában egy korábbi járványhullámban megbetegedést okozó C.1 nevű variánsból kialakult C.1.2-nek lehetnek olyan jellemzői, amelyek a jövőben aggodalomra adhatnak okot. Ennek ellenére szakértők szerint egyelőre semmi nem utal arra, hogy átveheti a delta variáns helyét, és újabb világméretű járványhullámot generálhatna. Ugyanakkor további kutatásokra van szükség, hogy a tudósok tanulmányozhassák az új mutáció tulajdonságait és jellemzőit.

koronavírus mutációk
Az újonnan megjelenő koronavírus-variánsok mindig sok kérdést vetnek fel. Fotó: Getty Images

Ezért kell figyelni a C.1.2-re

A medRxiv oldalán megjelent szakmailag még nem lektorált tanulmány rávilágít, hogy a C.1.2 számos olyan mutációt hordoz, amelyek az új koronavírus alfa, béta, gamma és delta variánsában is megtalálhatók, és amelyek megkönnyítik, hogy a vírus gyorsan bejuthasson a célsejtekbe. Ezért ezeket fokozott fertőzőképességgel, valamint a gyógyszeres kezelésekkel és oltásokkal szembeni rezisztenciával hozzák összefüggésbe a kutatók. Noha a C.1.2 esetében - mivel viszonylag új variánsról van szó - ezen mutációk vírusra gyakorolt hatása még nem teljesen ismert, a szakemberek aggasztónak tartják, hogy ez a variáns igen erősen mutálódott: 44-59 mutációnyi távolságra van a Vuhanban észlelt, eredeti SARS-CoV-2 vírustól.

Ami egyelőre biztos, hogy az új variáns számlájára írható esetszámok a béta- és a jelenleg domináns delta variáns okozta esetszámhoz hasonló ütemben növekedtek Dél-Afrikában. Májusban a C.1.2 a genom szekvenálással azonosított esetek 0,2 százalékát, júniusban 1,6 százalékát, júliusban pedig 2 százalékát tette ki. A kutatók ugyanakkor hozzáteszik: a mintavételi kapacitás korlátozottsága, valamint a mintavétel és az eredmények nyilvánosságra hozatala között eltelt 2-4 hétnek köszöhetően e variáns előfordulása jóval gyakoribb lehet, mint azt a rendelkezésre álló adatok sugallják.

Ennek ellenére a kutatók szerint jelenleg nem kell különösebben aggódni. Ahogy Cathrine Scheepers, a tanulmány vezető szerzője fogalmazott: még mindig nagyon kevés fertőzöttnél mutatható ki a C.1.2-es variáns: Dél-Afrikában az új esetek kevesebb mint 3 százalékáért, világszerte pedig kevesebb, mint egy százalékáért felel.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Elismert orvosok és járványügyi szakértők szerint egyelőre nem indokolt, hogy egységesen mindenki megkapja a koronavírus elleni védőoltás emlékeztető adagját. Mutatjuk , miért és hogy kiknek lehet szüksége rá.

Egyelőre arra sincs bizonyíték, hogy az általa hordozott különleges mutációk veszélyesebbé tehetik, mint amilyen a delta variáns, és emiatt átvehetné az uralkodó változat szerepét. (Korábban egyébként hasonló aggodalmak merültek fel a New Yorkban detektált Iota-változattal kapcsolatban is, amelyet aztán simán "legyűrt" a delta variáns.)

Feltételezések szerint mivel a C.1.2 hasonló mutációs profillal bír, mint a béta -, és a delta variáns, a vakcinák az ezzel fertőzöttek számára is védelmet nyújthatnak a kórházi kezeléssel járó súlyos megbetegedés és az elhalálozás ellen"- tette hozzá Scheepers. A C.1.2-t a WHO még nem sorolja az érdeklődésre számot tartó változatok közé, ennek ellenére dél-afrikai kutatók továbbra is fokozott figyelemmel kísérik.

Nem árt résen lenni

Az Egészségügyi Világszervezet négy aggodalomra okot adó változatot tart számon: az alfát (B.1.1.7, más néven brit mutáció), a bétát (B.1.351, vagyis dél-afrikai mutáció), a gammát (P.1, brazil változat), és a deltát (B.1.617 és B.1.617.2, indiai dupla mutáns). Ezek veszélyes tulajdonságaik miatt kerültek külön csoportba. Vagy azért, mert fertőzőképesebbek és gyorsabban terjednek, mint az egyéb változatok, vagy mert ellenállóbbak a gyógyszeres kezelésekkel és a vakcinákkal szemben, esetleg súlyosabb megbetegedést okoznak.

A delta variáns keltette új járványhullám miatt - ami Indiától az Egyesült Államokon át az európai országokig szinte mindenhova begyűrűzött - viszonylag kevés szó esik az újabb koronavírus-változatokról. Pedig akadnak. Például a januárban, Kolumbiában azonosított mű variáns , ami a dél-amerikai országokon kívül többek között az Egyesült Államokban, Hongkongban és az Egyesült Királyságban is megjelent.

De ilyen az elsőként Peruban kimutatott, Dél-Amerikában gyorsan terjedő lambda variáns is, amelyről japán kutatók időközben kiderítették: amellett, hogy fertőzőképesebb, mint az eredeti, vuhani változat, laboratóriumi körülmények között a védőoltásokkal kialakuló immunvédelemnek is ellenáll.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől átmenetileg nagyobb területen megvastagszik a felhőzet, amely délutántól ugyanebből az irányból vékonyodni, szakadozni kezd. A legtöbb napsütés a Dunántúl délnyugati részén valószínű. Északkeleten néhol kis mennyiségű vegyes halmazállapotú csapadék előfordulhat. Estétől az Északi-középhegység tágabb környezetében egyre többfelé képződik köd. Az ország délnyugati kétharmadán kezdetben többfelé élénk, néhol erős déli, délnyugati szél késő délutánra, estére fokozatosan mérséklődik, miközben a nap folyamán az északi, északkeleti harmadban keletire fordul a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet vasárnap az északi, északkeleti harmadban -1 és +4, másutt 5 és 13 fok között valószínű - délnyugaton számíthatunk a legmagasabb értékekre. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra