Az ujjropogtatás tényleg árt az ízületeknek?

Valóban tönkre tudnak menni az ízületeink, ha ropogtatjuk az ujjainkat?

Az ujjropogtatás az egyik olyan rossz szokás, amelytől sokak hátán futkos a hideg: jó módszer az ujjropogtatók leszerelésére az a mondat, hogy "Ha nem szoksz le erről, tönkre fognak menni az ízületeid!". De valóban van összefüggés a sokak számára idegesítő szokás és az ízületi gyulladás kialakulása között? És mi okozza a roppanós hangot?

Az ujjropogtatás tényleg árt az ízületeknek?
Valóban okozhat ízületi gyulladást az ujjak ropogtatása? Fotó: 123rf

Nem növeli a betegség esélyét

A rossz hír azok számára, akik nem viselik el egykönnyen, ha mások a közelükben tördelik az ujjaikat, hogy ez valójában csak riogatás, ez a szokás egyáltalán nem növeli az arthritis kialakulásának esélyét. Ez tudományos kutatások is alátámasztják, amelyekben vizsgálták az ízületi gyulladásos betegek arányát azok között, akik ropogtatják az ujjaikat, és azok között is, akik nem élnek ezzel a szokással, és nem találtak összefüggést a betegség és a ropogtatás között.

A kóros körömrágás, hajtépés nem egyszerű rossz szokás, hanem úgynevezett viselkedési függőségek, amelyek a szenvedélybetegségek külön csoportját alkotják. Mit érdemes ezekről tudni? Kattintson!

Mi adja a ropogtatós hangot?

De ha nem az ízületek és a csontok összedörzsölése, koptatása, akkor mi adja a ropogáshoz hasonló hangot? Valójában az ujjak ropogtatásakor nem összedörzsölődik a két csont, hanem ideiglenesen eltávolodik egymástól. A köztük lévő folyadékban apró gázbuborékok találhatók, amelyek az ujjropogtatás miatt kipukkadnak, ez adja a különös hangot.

Gyengébb lesz a fogásunk

Az ujjropogtatás tehát nem jár olyan káros következményekkel, mint az ízületi gyulladás, azonban érdemes lehet ezt a szokást mégiscsak elengedni. Az ujjropogtatóknál ugyanis kimutatták, hogy a markuk szorítóereje gyengébb, mint azoknál, akik nem élnek ezzel a szokással, és kezeik duzzadtabbak is lehetnek. Emellett már a ropogtatás következtében kialakuló sérülésről is számoltak be korábban, ezért ha esetleg fájdalmat érzünk a ropogtatás után, azzal érdemes orvoshoz fordulnunk!

Forrás: health.harvard.edu

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

Borult lesz az ég, majd előbb a Tiszántúlon, késő délután már a Dunántúlon is szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 13 és 17 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra