Ezért alszanak egyesek kevesebbet

Nem mindenkinek szükséges napi 8 óra alvás, ennek hátterében pedig genetikai okok húzódhatnak. Sokak számára a túlalvás is okozhat panaszokat.

Közismert, hogy az egészséghez elengedhetetlen a megfelelő minőségű és mennyiségű alvás. Azt ugyanakkor már kevesebben tudják, hogy a szükséges alvásmennyiség sokaknál eltérő lehet. Általánosan napi 8 óra alvást javasolnak mindenkinek, ez azonban bizonyos emberek számára már túlalvást jelent, ami szintén nem tesz jót az egészségünknek – írja a Psychology Today.

Ezek a gének állhatnak a kisebb alvásigény hátterében

Egyesek már-már indokolatlan mértékű energiát fordítanak arra, hogy az alvásidejüket megnyújtsák: szabályozzák a hálószoba hőmérsékletét és az oda beszűrődő fényt, vagy akár komoly összegeket is elköltenek a megfelelő matrac és párna beszerzésére. Hogyha viszont ennek ellenére sem sikerül az alvásidőt kinyújtani, előfordulhat, hogy nem a környezeti tényezők felelősek ezért, hanem egyszerűen ennyi pihenésre van szükségünk. 

Statisztikák szerint a lakosság 1-3 százalékának mindössze hat óra, vagy annál is kevesebb alvásra van szükségük, ennek hátterében pedig egy genetikai mutáció áll. Ezekre a kis alvásigényű emberekre elvileg semmilyen egészségkárosító hatása nincs a 8 óra alatti pihenésnek, míg a legtöbb embernél súlyos betegségek (például keringési betegségek, diabétesz) kialakulását is elősegítheti.

alvás, alvásidő
Nem mindenkinek szükséges napi 8 óra alvás. Fotó: Getty Images

Dr. Ying-Hui Fu, a San Franciscó-i Kaliforniai Egyetem neurológus professzora és munkatársai két különböző génmutációt találtak, amelyek a rövid alvók cirkadián ritmusához kapcsolódnak. Először 2009-ben fedezték fel a DEC2 génmutációt, amikor két olyan nőt vizsgáltak, akik hat órát aludtak éjszakánként, és ennek látszólag semmilyen következménye nem volt az egészségükre nézve. Aztán 2019-ben Dr. Fu és munkatársai egy másik génmutációt, az ADRB1-et is azonosították egy olyan család tagjaiban, akik átlagosan napi 4 órát aludtak.

Az alvásszakértők gyorsan rámutatnak, hogy ezek a mutációk ritkák, és a legtöbb embernél nem ezek a felelősek a rövidebb éjszakai pihenőkért. Ugyan a statisztikák szerint a lakosság jóval több mint 20 százaléka hat órát, vagy annál kevesebbet alszik csak éjszakánként, csupán töredékükben találhatóak meg ezek a génmutációk, így az egészségükre is rossz hatással lehet, hogy nem pihenik ki magukat.

A túl sok alvás is veszélyes lehet

Sok ember éppen hogy azzal zavarja össze a biológiai óráját, hogy feleslegesen túlerőlteti az alvást. Emiatt ugyanis előfordulhat, hogy a következő este később tudunk csak elaludni, esetleg éjszaka többször felébredünk, így az alvás sokkal kevésbé pihentető. A szakemberek szerint érdemes mindenkinek kialakítani a megfelelő alvási rutint, melynek alapja a rendszeresség, vagyis hogy mindennap nagyjából ugyanabban az időszakban fekszünk le és kelünk fel. Hogyha pedig emellett napi 6-7 óra alvás után is kipihentnek érezzük magunkat, úgy valószínűleg nincs ok változtatni az éjszakai szokásainkon.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +4 °C
Minimum: +0 °C

Az ország nagyobb részén borult, párás idő várható. Szitálás, esetleg gyenge eső előfordulhat. A légmozgás döntően gyenge vagy mérsékelt marad. Késő este is döntően 0 és +5 fok közötti értéket mérhetünk. Ami az orvosmeteorológiai helyzetet illeti, jelentős fronthatás nem valószínű.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra