A hepatitis-C vírus felkutatása, majd elpusztítása érdekében széleskörű felvilágosító kampányt indított a Májbetegekért Alapítvány.
A honlap - www.majmoly.hu - nevében "májmoly"-nak elkeresztelt hepatitis-C vírus terjedésének pontos útjait mostanra tisztázta a tudomány. A vírus éveken, sőt évtizedeken keresztül (akár 50 éven át) észrevétlenül pusztítja (rágja, mint a moly) a májat. A szerv gyulladása ugyanis nem jár fájdalommal, semmilyen panaszt nem okoz a máj tartalékainak eltűnése. 70-80 százaléka is elpusztulhat anélkül, hogy panasz jelezné - hívta fel a figyelmet Makara Mihály hepatológus.
A hepatitis-C vírus a máj sejtjeinek pusztulását okozza (szaknyelven molyrágás-nekrózis lép fel), amit kötőszövetes átalakulás követ. Ha a májsejtek helyét kötőszövet foglalta el, már nincs segítség. A kötőszövet összehúzódása nyomán kialakuló májzsugor vagy májrák visszafordíthatatlan állapot. Időben felismerve viszont a vírusbetegség gyógyítható, a vírust ki lehet irtani a szervezetből, így megszűnik a fertőzőképesség és megelőzhető a rák kialakulása.
A vírusbetegség megállapítása orvosi feladat, azonban annak eldöntése, hogy mikor forduljunk orvoshoz, rajtunk múlik. A honlap üzenete, hogy megölhető a "csendes gyilkos", felkutatása egyéni felelősség. Ebben kívánnak segíteni a szakemberek, amikor a www.majmoly.hu főoldalán megtalálható és kitölthető rövid tesztet ajánlják a közvélemény figyelmébe. A teszt pontjainak összeszámlálása után megállapítható, hogy mikor érdemes májbetegségekre vonatkozó vizsgálato(ka)t kérni az orvostól.