Ez a korcsoport akarja leginkább a vakcinát

A fiatal felnőttek és középkorúak körében még mindig nagyon magas a vakcinák elutasítottsága, az idősek pedig oltatnának ugyan, de ők szeretnék megválasztani, hogy mivel - többek között ez derült ki a HáziPatika.com Nagy Egészségfelmérésének eredményeiből.

Az első koronavírus-vakcinák engedélyeztetését követően, december végén Magyarországon is megkezdődhetett a lakosság immunizálása. A koronavirus.gov.hu oldal legfrissebb adatai szerint már több mint 758 ezer ember megkapta itthon legalább az első koronavírus-elleni oltást, a vágyott nyájimmunitás és a járvány vége azonban még messze van. De hogyan vészeli át a lakosság ezt az időszakot? A HáziPatika.com Nagy Egészségfelmérésében arra is kíváncsiak voltunk, hogy a kérdőívet kitöltők mit gondolnak a járványról, mennyire tartanak annak egészségügyi és gazdasági következményeitől, és beoltatnák-e magukat.

Szó szerint kiéheztet a járvány a társaságra A koronavírus-pandémia nyomán sokan szenvednek társasági életük háttérbe szorulásától, mind jobban vágyakozva rokonaik, ismerőseik személyes közelségére. Amerikai idegtudósok most egy új tanulmányban kimutatták, hogy az elszigeteltség hasonló agyi folyamatokat és sóvárgást indít be, mint az éhség. Kattintson a részletekért!

A fiatalok között terjed legjobban a koronavírus

A február 5-16 között készült, nem, kor és iskolai végzettség alapján a magyar internetezőkre reprezentatív kutatást 4687 ember töltötte ki. A válaszadók 12 százalékát már megbetegítette a koronavírus, 62 százalék még nem esett át a fertőzésen, 26 százalék pedig nem tudta eldönteni, így nem kívánt válaszolni. Az eredmények alapján a fertőzés legnagyobb arányban a fiatalabb korosztályt érinti, az idősebb korosztályok mind kisebb arányban válaszoltak úgy, hogy elkapták már a vírust.

A 18 évnél fiatalabb válaszadók közül kiugróan magas, 32 százalékos volt azok aránya, akik úgy tudják, már átestek a fertőzésen. A 18-24 év közötti, fiatal felnőttek körében ez az arány 18 százalék, a 25-34 éves korcsoportban 13, a 35-44 éveseknél pedig 12 százalék tud róla, hogy már elkapta a betegséget. A 45-55 közöttiek szintén 13 százaléka nyilatkozott így, míg az 55 évnél idősebbek csupán 6 százaléka tudott a korábbi betegségéről.

A vakcinák megítélését illetően jelentős eltérés figyelhető meg bizonyos korcsoportok között. Meglepő módon a legidősebb mellett éppen a legfiatalabb korosztály támogatja leginkább az oltásokat: a 18 alattiak 64 százaléka jelölte be, hogy még nem regisztrált ugyan (erre az életkoruk miatt nem is lehetett lehetőségük), de beadatná magának a vakcinát. Az 55 évnél idősebbek 63 százaléka már regisztrált is a vakcináért, de további 8 százalék szintén pozitívan állt az oltásokhoz.

Még mindig nagyon sokan elutasítják a vakcinát. Fotó. Getty Images
Még mindig nagyon sokan elutasítják a vakcinát. Fotó. Getty Images

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Legnagyobb arányban a 18-24, illetve a 25-34 évesek utasították el a vakcinát, mindkét korcsoportban a válaszadók 35 százaléka jelölte be azt, hogy nem tart igényt az oltásra. Az előbbi korcsoportban 16, utóbbiban is csupán 17 százalék regisztrált eddig a vakcinainfo.gov.hu oldalon, és mindkét csoportban 14 százalék nyilatkozott úgy, hogy bár még nem jelentkezett érte, de beoltatná magát.

A legtöbb ember szeretne választani a vakcinák közül

A válaszadók 35 százalékának egyáltalán nem mindegy, hogy milyen oltást kapna, mindenképpen ő szeretne dönteni annak típusáról, míg 22 százalék azt jelölte be, hogy nagyon örülne ugyan, ha ő választhatna, de a legfontosabb az, hogy minél előbb oltáshoz juthasson. Csupán 9 százalék jelölte be azt, hogy egyáltalán nem érdekli, hogy melyik gyártó oltóanyagához juthat hozzá.

Az életkor előrehaladtával egyre nagyobb arányban szelektálnának az emberek az oltások közül, az 55 évnél idősebbek 43 százaléka csak azt a vakcinát adatná be magának, amelyiket ő a legjobbnak gondolja, míg a 18-24 éves korosztályban ez az arány csupán 20 százalék. Igaz, ők nem azért nem válogatnak, mert bármelyiket szívesen elfogadnák: 35 százalékuk semmivel nem oltatná be magát.

Ezekért aggódunk leginkább a járvány alatt

A járvány fenekestül felforgatta mindannyiunk életét, rengeteg dolog vált bizonytalanná az életünkben. A kérdőívben mindenki megjelölhette, hogy melyek azok a dolgok, amiktől félnek a pandémia ideje alatt. A válaszadók 63 százaléka tart tőle, hogy valamelyik családtagja elkaphatja a koronavírust, 40 százalék pedig attól is fél, hogy saját maga súlyosan megbetegszik. A kitöltők több mint harmada (36 százalék) attól tart, hogy anyagilag is megviselik ezek a hónapok, 34 százalék szerint pedig az egészségügyi ellátórendszer nem bírja majd a terhelést. A félelmeik között sokan megemlítették a mentális egészség romlását (26 százalék), a munkahelyek elvesztését (24 százalék) és a magányt (23 százalék).

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Az alacsonyszintű felhőzet tovább halad kelet, délkelet felé, emellett a magasabb légrétegekben is érkeznek felhőtömbök, de az Északi-középhegység tágabb térségét leszámítva pár órás napsütésre van kilátás. Legfeljebb szitálás, gyenge eső néhol előfordulhat. Az északnyugatira forduló szelet az ország délnyugati felén általában élénk, néhol erős lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 6 és 13 fok között várható, de a tartósabban borult vidékeken ennél több fokkal hidegebb lesz, míg a Dél-Dunántúlon 14, 15 fok körüli csúcsértékek is előfordulnak. Késő estére -2 és +9 fok közé hűl le a levegő, délnyugaton mérhetjük a magasabb, míg északkeleten az alacsonyabb értékeket. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra