Genomika a mikrobák elleni harcban

Az elmúlt évtized során számos patogén baktérium teljes genomját térképezték fel a kutatók.

Az egyre növekvő genomikai adatok új utakat nyitnak meg a védőoltások és antibakteriális szerek kifejlesztésében.

A védőoltások kifejlesztésének egyik hatékony módja a reverz vakcinológia, melynek során a géntérkép felhasználásával azonosítják a potenciális antigéneket. Ennek segítségével rövidebb idő alatt tudnak védőoltásokat kifejleszteni, mint az akár évtizedeket is igénybe vevő, hagyományos (biokémiai, immunológiai, mikrobiológiai) módszerekkel. A Neisseria meningiticlis esetében például a genom ismeretében 18 hónapon belül mintegy 600 potenciális antigént azonosítottak. A kiválasztott fehérjéket ezután biotechnológiai úton előállították, majd egereket immunizáltak vele, így jutottak el a vakcina készítésére alkalmas antigénekhez. Ezzel a módszerrel nemcsak baktériumok, hanem vírusok esetében is sikerült már védőoltást kifejleszteni, pl. a hepatitis C vírus ellen. A reverz vakcinológia segítségével előállított védőoltások egy része már klinikai kipróbálás alatt van.

Az egyes fajokhoz tartozó különböző baktériumtörzsek genomjának szekvenálása során derült fény arra, hogy a génállomány jelentős része, mintegy 2 0-3 5 %-a különbözhet fajon belül is. Egy faj teljes génrepertoárja három részre osztható: a mag-genom, amely mindegyik törzsben változatlanul jelen van, a "nélkülözhető genom", amely megtalálható néhány, de nem az összes törzsben, és a törzs-specifikus gének, amelyek csak egy adott törzsre jellemzőek. Bár a mag-genomból remélhetnének univerzálisan alkalmazható vakcina-jelölteket, sajnos nagyon valószínű, hogy ezek nem váltanak ki immunreakciót a patogénekben. A "nélkülözhető-genom" ezzel ellentétben felbecsülhetetlen forrása az új antigéneknek, melyek bár csak a baktériumtörzsek egy részében vannak jelen, de nagyon fontos, virulenciával összefüggő funkciókat kódolhatnak, ugyanakkor más antigénekkel kombinációban széles immunválaszt hozhatnak létre.

Muzzi, A. et al.: The pan-genom: towards a knowledge-based discovery of novel targets for vaccines and antibacterials. Drug Discovery Today 12, 42 9-4 39, 2007.

MKM

Gyógyszerészet

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

(2007.08.03. 09:27)

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Jellemzően erősen felhős idő várható kevés napsütéssel, de főként a délnyugati, déli tájakon szakadozottabb, vékonyabb lehet felhőzet, arrafelé több napsütésre számíthatunk. Északkeleten néhol gyenge vegyes csapadék előfordulhat. A déli szelet az ország délnyugati kétharmadán többfelé kísérik élénk, néhol erős lökések. A csúcshőmérséklet az északkeleti harmadban -1 és +4, másutt 5 és 12 fok között valószínű. Késő estére -4 és +7 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra