Az egészségügyi világszervezet (WHO) az egyik legkomolyabb, az egész világot érintő betegségnek tartja a hepatitis B fertőzést. Több mint 300 millió betegnél már krónikussá vált a fertőzés, így náluk sokkal nagyobb az esélye a májrák és a májzsugor kialakulásának.
Az egészségügyi világszervezet (WHO) becslései szerint kétmilliárd embert fertőzött meg a hepatitis B vírus, ez a szám pedig óriási, összehasonlításképpen például a HIV fertőzés negyvenmillió embert érint. A hepatitis B vírus okozta fertőző májgyulladás elsősorban szexuális úton, illetve vérrel és testnedvekkel terjed. A hepatitis vírus lappangási ideje meglehetősen hosszú, akár több hét is lehet, tünetei a hirtelen láz, az étvágytalanság, a hasi fájdalom, általános gyengeség, végtagfájdalom, majd sárgaság. A hepatitis B okozta betegség különösen azért veszélyes, mert maradandó károsodást okozhat az emberek szervezetében, ugyanis a betegek 10 százalékánál krónikus májgyulladás alakul ki, amely később májrák, májzsugor kialakulásához is vezethet.
A hepatitis B okozta betegséget tekintve elmondható, hogy túlnyomórészt akkor kerülünk veszélyes helyzetbe, amikor utazásaink alkalmával hepatitis B-vel erősen vagy közepesen fertőzött területre látogatunk el. Sajnos az utazásokon kívül akár Magyarországon is bármikor kapcsolatba kerülhetünk fertőzött személyekkel, azok vérével és testnedveivel, például fogászati, sebészeti beavatkozások alkalmával, vértranszfúzió során. Különösen veszélyeztetettek az egészségügyi dolgozók, a mentők és a tűzoltók. A fertőzés esélyét akkor sem tudjuk száz százalékosan kizárni, ha tartózkodunk az idegenekkel létesített szexuális kapcsolatoktól. A vírus közvetítője lehet ugyanis egy véletlenszerű karcolás, piercing berakatás, akupunktúrás kezelések, sebészeti, fogászati beavatkozás, beteggel közösen használt eszközök, tárgyak (fogkefe, borotva, körömvágó olló) is.
A hepatitis B okozta betegség súlyosságát már a magyar egészségügy is felismerte, ezért 1999 óta, a tizennyolc évnél fiatalabb korosztály körében kötelező a hepatitis B elleni védőoltás. Ugyanakkor a jelenlegi 22 évnél idősebb korosztály nem kapta meg a védőoltást, így nem is védett a vírus ellen. A felnőtt korosztály (22-50 év között) különösen azért veszélyeztetett, mert aktív szexuális életet élnek. Három hepatitis B oltás felvételével életre szóló védettséget jelnthet. A védőoltással kapcsolatos információkért érdemes mielőbb felkeresni a háziorvost, hogy kiküszöböljük ennek a rendkívül súlyos fertőzésnek az esélyét.