HPV-centrum nyílt Fehérváron

A méhnyakrák megelőzése és gyógyítása a centrum specialitása a Fejér megyei kórházban.

Magyarországon nyolcadikként Székesfehérváron, a Fejér Megyei Szent György Kórházban is megnyílt a méhnyakrák megelőzésére és kezelésére specializálódott HPV-centrum.

Egyre többen tudják, hogy a HPV a humán papilloma vírus nevének rövidítése, és hogy a vírus bizonyos típusai (leginkább a 16 és 18) döntő mértékben felelősek a méhnyakrák kialakulásáért, amely az emlőtumor után a második leggyakoribb daganatos betegség a nők körében.

A centrum nyitása alkalmából tartott sajtótájékoztatón dr. Hagymásy László , a Fejér megyei kórház szülészet és nőgyógyászati osztályának vezető főorvosa elmondta, hogy már számos ambulanciát (például terhespatológia, tinédzser, gyermeknőgyógyászat, meddőségi, sürgősségi fogamzásgátlás, inkontinencia stb.) működtetnek, mivel a szülészet-nőgyógyászat szerteágazó szakma, és fontos, hogy a területhez értő szakemberek koncentráltan tudjanak foglalkozni a betegekkel. A méhnyakrák megelőzésére, gyógyítására életre hívott HPV-centrumtól a szakmai tudás összpontosítása mellett a lakosság nagyobb érdeklődését, az érintett nők aktívabb részvételét, így eredményesebb gyógyításukat reméli dr. Hagymásy László. Erre minden esély megvan, hiszen az utóbbi időben jelentősen bővültek a tudományos ismeretek a HPV-fertőzésről és a méhnyakrák kialakulásának összefüggéséről, a vírusfertőzés megelőzésére hathatós védőoltást fejlesztettek ki, illetve az időben diagnosztizált HPV-fertőzés esetén immunerősítő és/vagy műtéti terápiát alkalmaznak.

Mégis ijesztő adatokkal állt elő dr. Hagymásy László: a méhnyakrák évente mintegy ötszáz nő halálát okozza nálunk, s a halálozási ráta Magyarországon 10-szer magasabb, mint a fejlettebb európai országokban - pedig az időben felismert rák százszázalékosan gyógyítható! (Tehát mind az ötszáz asszony élete megmenthető lett volna!) Szintén sokkolóan hatott az az adat, miszerint a hazai 16-19 éves lányoknak mintegy harmada fertőzött a HPV-vírussal. A szűréseken mutatkozó aktivitás is lehangoló: a becslések szerint a hölgyeknek mindössze 30-40 százaléka vesz részt, a legnagyobb érdektelenség a szociálisan hátrányos helyzetű csoportokban mutatkozik.

Az alapvetően nemi úton terjedő HPV önmagában többnyire nem okoz betegséget, mert az egészséges immunrendszer legyőzi a fertőzést. A megfertőződés kockázatát azonban növeli a nagyobb partnerszám, hiszen így több vírus kerülhet a szervezetbe, amelyek közül nagyobb eséllyel fordulhat elő rákot okozó típus.

Az elsődleges prevencióról szólva dr. Hagymásy László elmondta, hogy októbertől már hazánkban is megvásárolható az a HPV-vakcina, amely hatékony a 10-55 év közötti lányok és asszonyok esetében. A három részben adott védőoltás ára azonban meglehetősen borsos (kilencvenezer forint), ugyanis az OEP egyelőre nem támogatja. A vakcina mellett a nők többsége számára a megelőzéshez vezető legfőbb út továbbra is az úgynevezett másodlagos prevenció, az évente ajánlott "rákszűrés" - amelynek elvégzése egyébként a méhnyakrák elleni vakcinával beoltott hölgyeknél is szükséges - és a gondozás. A másodlagos prevenciót szolgálja az úgynevezett citológiai szűrés és a méhnyak mikroszkópos vizsgálata, a kolposzkópia, valamint a HPV-fertőzés kimutatása.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A HPV pozitív eredmények esetében is van megoldás, ilyenkor az immunrendszer stimulálása a fő cél. Ilyen esetben immunrendszert erősítő gyógyszer szedését ajánlják, amely a vírus által legyengített védekezési mechanizmusokat helyreállítja, és segít legyőzni az infekciót. Ez a receptköteles tabletta bizonyítottan fokozza a vírusfertőzött sejtek elpusztítását a saját immunsejtek által. Három hónapos kúra esetén jelentősen nő a gyógyulási hajlam, és akár a műtét is elkerülhető.

Amennyiben a fertőzés már rákmegelőző állapotot idézett elő, a fertőzött területen egy kisműtéttel (a méhnyak kúp alakú kimetszésével) eltávolítják a kóros szöveteket, melyekből kezelés hiányában rákbetegség alakulhatna ki, ebben az esetben is javasolt az immunerősítő terápia a betegség kiújulásának megakadályozására.

A HPV-centrum szakmai vezetője, dr. Blaskó Ervin elmondta, hogy az újonnan megnyílt centrumba minden hölgyet várnak, lakhelytől függetlenül. A centrum működésének célja, hogy az elsőleges és másodlagos prevenciós eljárások alkalmazásával elősegítsék a méhnyakrák előfordulásának csökkenését, komplex ellátásban részesítsék a jelentkezőket. A HPV-centrumba hétfőtől péntekig 8 és 14 óra között lehet bejelentkezni a 22/535-500/1314-os telefonszámon. A vizsgálatokat a Fejér Megyei Szent György Kórház, szülészet-nőgyógyászati osztály Hunyadi úti szakrendelésén (Hunyadi u. 2 II. emelet 226-os ajtó) végzik, a rendelési idő szerdánként 13-tól 15 óráig tart. Igény esetén növelni fogják a rendelési időt.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Az északon képződött köd, rétegfelhőzet csak lassan zsugorodik, a legtöbb helyen tartósan megmaradhat. Ezzel szemben az ország nagyobb részén általában fátyolfelhős, napos időre számíthatunk. Számottevő csapadék nem várható, de a borult, ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet főként a Dunántúlon kísérhetik élénk, néhol erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 6 és 14 fok között valószínű, de a tartósan borult tájakon akár fagypont közelében maradhat. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra