Remélhetőleg az év végére kifejlesztik az új típusú koronavírus elleni védőoltást - mondta Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke. A brüsszeli bizottság vezetője a Bild am Sonntag című lapban közölt interjúban kiemelte, hogy a védőoltás kifejlesztésére világszerte indított kutatási programok sorában a három legígéretesebb közül kettőt az EU-ban folytatják.
Minden ország önállóan dönt az intézkedésekről
A kutatócsoportok tervei szerint hamarosan elindítják a klinikai teszteket, amelyeket azonban még további lépések is követnek majd az engedélyek megszerzéséig és a tömeggyártás beindításáig. Így a remények szerint 2020 végére lesz oltás az új vírus ellen, és az Európai Bizottság már el is kezdte a tárgyalásokat a gyártókkal a termelési kapacitások biztosításáról - mondta Ursula von der Leyen.
A járvány lassítására bevezetett intézkedésekről elmondta, hogy a bizottság napokon belül bemutatja irányelveit és javaslatait a korlátozások "nagyon óvatos", fokozatos feloldásáról. Pontos időpontot, dátumot nem jelölnek meg, mert minden európai uniós (EU-) tagállam a járvány különböző szakaszában tart, és "minden ország önállóan dönt".
Nem is lenne értelme a központosított döntéshozatalnak, hiszen például a milánói helyzet teljesen más, mint a münsteri - fogalmazott a bizottsági elnök. Az EU erejét nem az adja, hogy egy helyen hozzák meg az összes döntést, hanem az, hogy "nagyon sokat tanulhatunk egymástól", és a régiók a helyi viszonyokra szabva kezdhetik el a visszatérést a járvány előtti mindennapokhoz. Így például Dániában rövidesen újra megnyitják az iskolákat és az óvodákat, a tudósok pedig folyamatosan vizsgálják majd a lazítás járványügyi hatásait, amiből valamennyi tagország profitálhat.
A német Kereszténydemokrata Unió (CDU) politikusa arról is szólt, hogy az EU-tagországok többsége vészhelyzeti rendelkezéseket vezetett be, ami "válságos időkben alapvetően rendben is van", de csak "arányos, időben korlátozott és demokratikusan ellenőrzött" intézkedéseket szabad tenni. A bizottság valamennyi tagországban figyeli, hogy miként érvényesülnek ezek a követelmények, "de Magyarország esetében a múltbéli kritikus tapasztalatok alapján különösen odafigyelünk" - emelte ki Ursula von der Leyen. "Kész vagyok cselekedni, ha a korlátozások átlépik a megengedett mértéket" - mondta az Európai Bizottság vezetője, hozzátéve, hogy a megengedett mérték átlépése kötelezettségszegési eljárást von maga után.
Megint rosszabb lett a helyzet Olaszországban, ahol összesen már 19 468 az áldozatok száma. Részleteket erről az nlc.hu cikkében olvashatunk.