A tudományos adatok jelenleg nem igazolják egy harmadik, megerősítő dózis beadásának szükségességét, ez a gyakorlat pedig csak még tovább növelné az egyenlőtlenséget. Számos fejlődő országnak ugyanis még a koronavírus-fertőzés szempontjából legveszélyeztetettebb lakosait sem sikerült beoltatnia - figyelmeztetett Didier Houssin, a WHO COVID-19 -cel foglalkozó vészhelyzeti bizottságának vezetője.
Szükség van a távolságtartásra
A globális járványhelyzet elemzése miatt csaknem háromhavonta ülésező testület azt is javasolta a tagállamoknak, hogy komolyan vegyék fontolóra a fizikai távolságtartásra vonatkozó intézkedések megtartását a növekvő esetszámok és az új típusú koronavírus jóval fertőzőbb, delta variánsának terjedése miatt. A bizottság emellett azzal a kéréssel fordult a kormányokhoz, támogassák a WHO-t azon felhívásának megvalósításában, hogy a méltányosabb globális vakcinaelosztás által az összes ország lakosságának legalább 10 százalékát be tudják oltani szeptemberre.
Továbbra is kérdéses a vírus eredete
Mindeközben Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, a WHO főigazgatója arra kérte Kínát, hogy biztosítson nagyobb fokú átláthatóságot a legelső koronavírus-fertőzöttekről szóló tájékoztatásokkal kapcsolatban. Az igazgató ugyanis úgy véli, a kínaiak tartoznak a fertőzést elszenvedő emberek millióinak annyival, hogy tájékoztatják őket a koronavírus eredetéről. "Arra kérjük Kínát, hogy biztosítson átláthatóságot, és legyen nyitott, működjön együtt, különösen azáltal, hogy rendelkezésünkre bocsátja a nyers adatokat a világjárvány első napjairól" - jelentette ki.
A vizsgálat első szakasza után - amelynek keretében nemzetközi szakértők látogattak a közép-kínai Vuhan városába, ahol az első eseteket feljegyezték - azt tervezik, hogy ismét nemzetközi szakértőket küldenek Vuhanba. "Folytatnunk kell a vizsgálatot, hogy megtudjuk, mi történt valójában, mivel ha megtudjuk, megakadályozhatjuk a hasonló válságokat a jövőben" - fogalmazott Gebrejeszusz.
A WHO főigazgatója elismerte, hogy nagy a nyomás a vírus laboratóriumból való elszabadulásáról szóló elmélet a kizárásával kapcsolatban. Ennek kizárásához azonban részletesebb információkra van szükség. Az etióp egészségügyi szakértő mindazonáltal elismerte, hogy előfordulhatnak laboratóriumi balesetek, és elmondta azt is, hogy ő, aki a múltban immunológus szakértőként dolgozott hasonló létesítményben, szintén követett el hibát. "Fontos, hogy felülvizsgáljuk azt, ami a laboratóriumokban történt, és közvetlen információra van szükségünk arról, hogy milyen helyzet uralkodott ezekben a létesítményekben a világjárvány előtt és annak kezdetén" - hangsúlyozta.
Koronavírus: fogy a türelem az oltatlanokkal szemben - olvassa el a részleteket!