Koronavírus: nem véd meg a korábbi fertőzés

Akkor is szükséges a kétdózisú vakcinák mindkét adagját beadatni, ha korábban már megfertőződtünk a koronavírussal. A fertőzés hatására ugyanis nem termelődik annyi antitest, ami kellő védelmet nyújtana - állítja egy friss tanulmány.

Míg az elmúlt hetekben Magyarországon is újra nőni kezdett a koronavírussal újonnan fertőzöttek száma, az oltásokra már jóval kevesebben jelentkeznek, mint korábban. Azok közül, akiket korábban már megfertőzött a vírus, sokan azt gondolják, hogy kellő védelem alakult ki a szervezetükben, ezért nincs szükségük a védőoltásra, vagy a két dózis helyett nekik egyetlen is elég. A Medical Xpress oldalán is közzétett, friss kutatás ugyanakkor megcáfolja ezt.

Koronavírus: mindenkinek jutna vakcina, sokan mégsem kérik Már csaknem 19 millió dózisnyi koronavírus elleni vakcina érkezett Magyarországra. Ekkora mennyiségből majdnem a teljes lakosságot immunizálni lehetne, az átoltottsági arány azonban hetek óta nem akar nőni, és vannak olyanok is, akik a második oltásra már el sem mentek.

A korábbi fertőzöttség nem elegendő a védelemhez

A tanulmányban 27 Chicagóban és környékén élő felnőtt vett részt, mindegyikük oltott, néhányan közülük pedig korábban már elkapták a koronavírust . A résztvevőktől vért vettek két-három héttel a Pfizer- vagy a Moderna-vakcinák első és második adagja után, valamint két hónappal azt követően, hogy mindkét oltásukat megkapták. A Northwestern University kutatói a vérmintákban a koronavírus ellen termelődött antitestek szintjét vizsgálták.

Világszerte több országban nő ismét a napi új fertőzöttek száma. Fotó: Getty Images
Világszerte több országban nő ismét a napi új fertőzöttek száma. Fotó: Getty Images

Körülbelül három héttel a második oltást követően nagyon magas, 98 százalékos védelmet biztosító ellenanyagszintet mértek. A koronavírus-fertőzést követően termelődött antitestszint ennél jóval alacsonyabb, 67 és 92 százalék közötti volt. Ráadásul a korábban megfertőződött és mindkét oltását megkapó emberek antitestválaszának mértéke is lecsökkent nagyjából 20 százaléknyit két hónappal a második dózis beadását követően. Az eredmények szerint nagyobb antitestválaszt váltottak ki a vakcinák azoknál az embereknél, akiknél a korábban kialakult COVID-19 súlyosabb tüneteket produkált, mint azoknál, akik csak enyhe panaszokkal, vagy tünetmentesen vészelték át a betegséget.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A kutatást jegyző Dr. Thomas McDade szerint az eredmények alátámasztják, hogy önmagában nem biztosít kellő védelmet az, ha valaki már korábban átesett a koronavírus-fertőzésen, illetve a kétdózisú vakcinák egyik adagját sem tudja az "helyettesíteni". A kutatás a fertőzőbb delta variáns megjelenése előtt készült, a szakemberek szerint azonban a vírusmutációk terjedése miatt még fontosabbá vált az oltások beadatása.

Az iskolaév kezdetével előfordulhat, hogy többen, köztük nem családtagok ülnek egy autóban. A fertőzésveszély csökkentésére meglepő javaslatot tettek walesi kutatók.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: +1 °C

Ma fátyolfelhős vagy derült lesz az ég. A délies szél a Dunántúl nyugati felén megélénkül, helyenként meg is erősödik. Késő este -2 és +10 fok között várható a hőmérséklet, a szelesebb délnyugati vidékeken lesz enyhébb az idő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra