Koronavírus: ők veszítik el a szaglásukat

Az íz- és szagérzékelés elvesztése a koronavírus-fertőzés egyik vezető tünete, ám mégsem jelentkezik minden betegnél. Kutatók nemrég megállapították, kikre lehet leginkább jellemző ez a szimptóma.

Újabb vakcinát hagytak jóvá az Európai Unióban - további részletek itt .

A 18 európai kórházban kezelt, 2581 fertőzött részvételével készült kutatás során azt vizsgálták, a COVID-19 lefolyásának súlyossága összefüggésbe hozható-e a szaglás elvesztésével . A szakemberek az adatokból megállapították, hogy leggyakrabban az enyhe tüneteket produkáló betegek veszítik el a szaglásukat, közel 86 százalékuk számolt be az íz- és szagérzékelés átmeneti elvesztéséről - számolt be róla az EurekAlert! portál. A közepesen súlyos betegek körében 4,5 százalékos, míg a súlyos lefolyású megbetegedések esetében 6,9 százalékos volt a tünet előfordulásának aránya.

21 nap után térnek vissza az illatok

A fertőzöttek arról is beszámoltak, hogy átlagosan 21,6 nap után tért vissza a szaglásuk, igaz, egynegyedük még a megfertőződés után 60 nappal sem érzi úgy a szagokat és illatokat, mint a betegség előtt. "A szagérzékelés elvesztése dominánsan az enyhe lefolyású koronavírus -fertőzés velejárója, és a páciensek 95 százaléka 6 hónappal a megfertőződést követően teljes mértékben visszanyeri a szaglását" - erősítette meg Jerome R. Lechien, a párizsi Saclay Egyetem szakorvosa, a kutatás egyik vezetője.

Tavaly év vége óta már több mint 87,2 millió embert fertőzött meg és 1,88 millió életet követelt világszerte az új típusú koronavírus - további részleteket cikkünkben ide kattintva olvashat.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől egyre nagyobb területen csökken a felhőzet, hajnalra általában csak fátyolfelhőzet marad. Az Északi-középhegység tágabb környezetében és a főváros környékén viszont (zúzmarás) köd, rétegfelhőzet képződhet. Számottevő csapadék nem várható, de a ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet a Dunántúlon néhol élénk lökések kísérhetik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -3 és +3 fok között várható, de a szeles délnyugati részeken akár +4, +6 fok is lehet, míg a szélárnyékos, hóval borított északkeleti tájakon akár -10 fokig is lehűlhet a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra