Karikó Katalin alelnökként vezeti a BioNTech céget, amely a Pfizerrel közösen fejleszt védőoltást az új típusú koronavírus ( SARS-CoV-2 ) ellen. Amennyiben a vakcina hatékonynak és biztonságosnak bizonyul, komoly áttörést jelenthet, mivel ez lehet az első forgalomba kerülő mRNS-alapú vakcina. Mint azt az Index írja , az oltások általában elölt kórokozókat vagy azok egy-egy részletét tartalmazzák csupán, ezáltal nem hordoznak magukban fertőzésveszélyt, ugyanakkor képesek antitestek előállítására sarkallni az immunrendszert. Hírvivő RNS (mRNS) alkalmazásával viszont teljesen elkerülhetővé válhat, hogy bármi is bekerüljön az adott kórokozóból az oltóanyagba.
A biotechnológia fejlődésével mára megbízható és megfizethető módon lehet fehérjét kódoló nukleinsavakat előállítani, ami lehetővé teszi egy mRNS-alapú vakcina kifejlesztését és piacra dobását is. A BioNTech és a Pfizer egy közelmúltbeli közleménye szerint a készítménnyel zajló klinikai tesztek első fázisa jó eredményeket hozott, így várhatóan heteken belül már több tízezer amerikait olthatnak be a következő kísérleti fázisban.
Ezzel együtt Karikó Katalin szerint egyelőre korai lenne találgatni, hogy mikor kerülhet forgalomba akár az ő vakcinájuk, akár bármely más fejlesztésű védőoltás a koronavírus ellen. Rengeteg még a tisztázatlan kérdés, így például az sem ismert, meddig marad fenn a vírussal szemben kialakult védettség. Mint azt a szakember kifejtette, a termelődő antitestek idővel teljesen természetes módon eltűnnek a szervezetből. Eközben viszont maradhatnak memóriaimmunsejtek, amelyek fertőzés esetén azonnal aktiválódnak. Csakhogy ezek száma olyan alacsony, illetve többségük egyébként is a csontvelőben rejtőzik, hogy lényegében kimutathatatlanok. "Egyelőre nem lehet tudni, hogy ezek a memóriasejtek milyen hosszú ideig maradnak a szervezetben, és a kutatásnak ezt a részét semmiképpen sem lehet felgyorsítani" - szögezte le a biokémikus.
"Nem kell statisztikákat bújni vagy rettegni, csak józan paraszti ésszel bele kell gondolni, hogy van itt egy világjárvány, ami ellen olyan egyszerű módszerekkel védekezhetünk, mint a maszk, kézmosás és távolságtartás." A témáról bővebben az nlc.hu cikkében olvashat.