Meddig fertőz a COVID-19? A teljes felépülés akár hónapokig is tarthat

Koronavírus-fertőzésre utaló jeleket érzékeltél magadon a közelmúltban, és nem tudod eldönteni, mekkora eséllyel fertőzöl meg másokat, ha közösségbe mész? Segítünk a mérlegelésben.

Ahogy az a Koronavírus Kisokos felületén olvasható, a vírustermelés a COVID-19-betegség kezdetén a legintenzívebb, majd folyamatosan csökken. De vajon mikortól biztonságos a közösségbe való visszatérés? Az alábbiakban erre próbálunk választ adni.

hidegrázással küzdő férfi
A tényleges megfertőződés után akár négy-öt nap is eltelhet az első panaszok megjelenéséig. Fotó: Getty Images

Meddig fertőz a Covid?

Az új típusú koronavírus cseppfertőzéssel terjed. A Tüdőközpont leírása szerint a fertőzött személyek nagyjából 40 százaléka teljesen tünetmentesen vészeli át a betegséget, egyeseknél azonban súlyos lefolyású is lehet a COVID-19. Fontos tudni továbbá, hogy a koronavírus-fertőzés tünetei általában nem azonnal jelentkeznek, a tényleges megfertőződés után akár négy-öt nap is eltelhet az első panaszok megjelenéséig. Ezt nevezzük lappangási időnek.

Nem árt tudni azt sem, hogy a koronavírussal fertőzött betegek a lappangási idő alatt is megfertőzhetik a környezetükben élőket – sőt, éppen ezekben az első napokban a legnagyobb a kockázat a vírus továbbadására. Az őszi-téli vírusszezonban tehát különösen fontos a fokozott elővigyázatosság, valamint az óvintézkedések – például a maszkviselés, a tüsszentési-köhögési etikett, valamint a rendszeres és alapos kéztisztítás – betartása.

A jelenlegi protokoll szerint, ha a tünetek már elmúltak, és a betegség kezdete óta legalább 5 nap eltelt, akkor a beteg rendszerint már nem fertőz, ezért biztonságosan visszatérhet a közösségbe” – áll a Koronavírus Kisokos vonatkozó cikkében.

Ezek a fertőzés leggyakoribb tünetei

Bár az új típusú koronavírus által kiváltott panaszok egyénenként jelentősen eltérhetnek, a feljegyzések szerint az alábbiak a leggyakoribb COVID-19-es tünetek:

  • hőemelkedés vagy láz,
  • hidegrázás,
  • köhögés (jellemzően száraz),
  • nehézlégzés, légszomj,
  • krónikus fáradtság,
  • izomfájdalmak,
  • fejfájás,
  • íz- és szagérzékelés elvesztése,
  • torokfájás,
  • orrdugulás,
  • orrfolyás,
  • hányinger vagy hányás,
  • hasmenés
  • zavarodottság, koncentrálási nehézségek, „agyi köd”.

A tapasztalatok szerint az enyhe tünetekkel küzdő koronavírus-fertőzöttek az első tünetek megjelenése után jellemzően két héten belül már gyógyultnak nevezhetők. A korábbi fizikai aktivitásukhoz azonban nekik is csak fokozatosan, apránként haladva ajánlott visszatérniük. Egy súlyos, esetleg kórházi kezelést is igénylő COVID-19 esetén viszont akár hónapokig is eltarthat a teljes felépülés.

Az új Covid-variáns 10 tipikus tünete: köhögés, izomfájdalom is jelezheti, hogy elkaptad
Világszerte a koronavírus új, XEC névvel illetett variánsa kezdett terjedni. Mutatjuk, milyen tünetek utalhatnak arra, hogy te is megfertőződtél!

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Általában több órára kisüt a nap, majd délután a déli megyékben újból befelhősödhet az ég, de legfeljebb egy-egy zápor alakulhat csak ki. Nagy területen élénk marad az északi, északkeleti szél, amely néhol meg is erősödhet. A legmagasabb nappali hőmérséklet 5 és 10 fok között várható. Késő estére 0 és 6 fok közé csökken a hőmérséklet. Napközben egy hidegfront okozhat kellemetlen tüneteket.