Az influenza és a koronavírus-fertőzés között sok hasonlóság van. Mindkettő légúti fertőzés, és néhány jellemző tünetük is egyezik, főleg a betegség kezdeti szakaszában - ilyen például a láz, a levertség, az izomfájdalmak vagy a fejfájás. Az is közös bennük, hogy növelik a stroke kialakulásának kockázatát, ám egy friss tanulmány eredménye szerint a COVID-19 ilyen tekintetben (is) sokkal veszélyesebb, hiszen esetében nyolcszor magasabb a rizikó - írja a medicalxpress.com .
Fokozottan kell figyelni a COVID-betegeket
A kutatók 1900 koronavírus-fertőzött és 1500 influenzás esetet vettek górcső alá, és azt találták, hogy előbbi csoport tagjainak 1,6 százalékánál jelentkezett stroke, míg utóbbiaknál ez az arány csak 0,2 százalék volt. A vizsgálat két New York-i kórház betegeire terjedt ki; a COVID-fertőzötteket 2020. március 4-től május 2-ig ellenőrizték a szakemberek, az influenzafertőzöttek adatait pedig 2016. január 1-től 2018. május 31-ig nézték át.
Dr. Neal Parikh, a kutatás résztvevője, a Weill Cornell Medicine adjunktusa az eredményekkel kapcsolatban hangsúlyozta: jól látható, hogy a COVID-betegekkel foglalkozó orvosoknak, ápolóknak különösen éberen kell figyelniük a stroke jeleit, hiszen minél hamarabb diagnosztizálásra kerül a probléma, annál hatékonyabban kezelhető. Azt is hozzátette, a tanulmányban foglaltak alátámasztják azon állítást, mely szerint a koronavírus-fertőzés súlyosabb betegség, mint az influenza.
Neurológusok szerint nem meglepő, hogy a COVID-19 és a stroke között ilyen erős a kapcsolat. Dr. Larry Goldstein neurológus professzor leszögezte: a fertőzések és más gyulladásos betegségek egyértelmű kockázati tényezők a stroke szempontjából, ráadásul a COVID-19 a vérrögképződés esélyét is növelheti, ami ugyancsak okozhat stroke-ot. Utóbbira reagálva Dr. Salman Azhar elmondta, a COVID-pácienseknél fokozottan ellenőrzik, fennáll-e a vérrögképződés veszélye, és alacsony dózisban vérhígítót is kapnak, hogy meg lehessen előzni a bajt. Mint kiemelte: mind a fiatal, mind az idős betegeknél lehet számítani vérrögösödésre, de a legsúlyosabb állapotban lévők vannak a legnagyobb veszélyben.
A fertőzés első jele
Sok esetben egyébként a stroke a COVID-19 első jele. A tanulmányban vizsgált alanyok több mint egynegyedét stroke miatt szállították kórházba, és csak később diagnosztizálták őket koronavírus-fertőzéssel.
A tanulmány a JAMA Neurology című szaklap online változatában jelent meg július 2-án.
Kiderült, milyen járványügyi veszélyei vannak a strandolásnak - Infektológus és építőmérnök szakember is értékelte a különböző strandolási formákban rejlő kockázatokat, az nlc.hu cikkében elolvashatja, mit mondtak.