Az antibiotikumok nem megfelelő alkalmazása, valamint a fertőtlenítőszerekkel történő spórolás miatt számos betegnél halálos fertőzés alakul ki a kórházi kezelés ideje alatt.
Az idei év december 10-ig 1094 multirezisztens kórokozó által okozott kórházi megbetegedést jelentettek be az egészségügyi intézmények az eseteket figyelemmel kísérő nemzeti rendszerbe. - mondta Böröcz Karolina, az Országos Epidemiológiai Központ osztályvezető főorvosa az Indexnek. Ezek olyan különleges kórokozók által előidézett fertőzések, amelyen több ismert terápiának is ellenállnak - írja az Index.
Az esetek legnagyobb részét az úgy nevezett MRSA baktérium okozza. Az SA (Staphylococcus aureus) baktériumot az egészséges emberek egyharmada úgy hordozza az orrában, hogy az nem okoz betegséget. Ha azonban az SA által okozott betegségeket, például torokgyulladást, sebfertőzéseket nem megfelelően kezelik antibiotikummal, akkor létrejön az ellenálló MRSA változat, amely elsősorban az idősebb, legyengült szervezetű betegeknél súlyos fertőzést okozhat.
Nyulasi Tibor, a János-kórház orvosigazgatója szerint az MRSA hozzátartozik a kórházak napi életéhez, nem szabad járványnak tekinteni. Leszögezte: MRSA csak ott nincs, ahol nem vizsgálják a kórokozó jelenlétét. Böröcz Karolina szerint azonban a hazai egészségügyi intézményrendszer kedvez a multirezisztens kórokozók kialakulásának, a beérkező betegektől ugyanis nem vesznek mintát, holott ezzel kiszűrhetnék a kórokozót hordózókat, így a betegség nem alakulhatna ki.
A helyzetet tovább súlyosbítja, hogy az MRSA cseppfertőzéssel terjed, a hazai kórházakban azonban sokszor nem megfelelőek a higiéniás feltételek, a tudományos adatok szerint a fertőzést a legtöbb esetben egy kórházi dolgozó adja tovább a betegnek. A kórtermek ráadásul túlzsúfoltak, az intézmények nem tudják betartani a betegágyak között megtartandó 1,5 méteres távolságot.