Miért lett spanyolnátha az influenzajárvány?

Az 1918-as nagy influenzajárvány a világtörténelem legsúlyosabb járványos betegsége volt. A világon nagyjából 500 millió ember kapta el, a halálos áldozatok számát pedig 50 millióra becsülik. A H1N1 vírus három év alatt több embert ölt meg, mint a teljes első világháború, és a középkorban évszázadokig dúló pestis összesen.

A járványt a világ spanyolnátha néven ismerte meg, és sokáig ez is maradt az influenza elnevezése a világ összes nyelvében. Kivéve természetesen a spanyolt. Az elnevezés okának azt szokás tartani, hogy a járvány Spanyolországból indult ki, ami nem igaz (a legújabb kutatások szerint Kína volt a forrás) - írja az Index.

sspanyolnátha
Spanyolnáthás betegek egy amerikai szükségkórházban. A valaha volt legnagyobb világjárvány

A járvány 1918 januárjában tört ki, és egészen 1920 végéig tartott, vagyis a kezdeti időszaka és az elterjedése éppen egybeesett az első világháború utolsó évével. A háborúban részt vevő, és a járványban is komolyan érintett nagyhatalmak, Németország, Franciaország, az USA és Anglia a háborús időkre való tekintettel egyaránt nagyon szoros ellenőrzés alatt tartották a sajtót. A cenzúra feladata az volt, hogy ne engedjék az olyan híreket elterjedni, amelyek árthatnak a morálnak vagy pánikot kelthetnek.

Egy minden addiginál durvább járvány, ami milliószámra fertőzi meg az embereket, és rengetegen bele is halnak , pont ilyen hír volt. A háborús cenzorok be is indultak, és a járványról csak nagyon erősen kozmetikázott híreket és adatokat engedtek megjelenni a médiában.

A gyerekkori influenza-vírusok típusa alapján megjósolható, hogy milyen járványokra lesz fogékony később valaki. Ennek nagy jelentősége lehet a jövőbeni oltási stratégiák kialakításakor, illetve a pandémia megelőzésekor, továbbá a járványokra való felkészüléskor. Részletek!

Spanyolország azonban semleges volt az első világháborúban, az egyik legnagyobb és legfontosabb európai ország így kimaradt a világégésből. Ezért a háborús cenzúra sem fojtotta el a híreket, működött a sajtószabadság, a lapok beszámoltak a félelmetes betegségről. Főleg azután, hogy maga XIII. Alfonz király is elkapta, sokáig életveszélyes állapotban volt (végül túlélte, 1941-ben halt meg). Ezért hitték aztán világszerte, hogy a betegség Ibériából származik .

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől átmenetileg nagyobb területen megvastagszik a felhőzet, amely délutántól ugyanebből az irányból vékonyodni, szakadozni kezd. A legtöbb napsütés a Dunántúl délnyugati részén valószínű. Északkeleten néhol kis mennyiségű vegyes halmazállapotú csapadék előfordulhat. Estétől az Északi-középhegység tágabb környezetében egyre többfelé képződik köd. Az ország délnyugati kétharmadán kezdetben többfelé élénk, néhol erős déli, délnyugati szél késő délutánra, estére fokozatosan mérséklődik, miközben a nap folyamán az északi, északkeleti harmadban keletire fordul a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet vasárnap az északi, északkeleti harmadban -1 és +4, másutt 5 és 13 fok között valószínű - délnyugaton számíthatunk a legmagasabb értékekre. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra