Svájci egészségügyi közgazdászok kutatása szerint azért nem hatékony az AIDS elleni küzdelem Afrikában, mert a szűkös egészségügyi keretet gyógyítás helyett inkább a megelőzésre kéne fordítani.
Az AIDS Afrikában egyike a legnagyobb egészségügyi problémáknak, 26 millióan fertőzöttek, csak 2005-ben 2,4 millióan haltak meg a betegségben. Az AIDS elleni küzdelemre szánt nemzetközi segélyek összege messze nem elég ahhoz, hogy a betegséget leküzdjék. Mivel az eszközök korlátozottak, különösen fontos, hogy a prioritásokat helyesen válasszák meg. Nagy kérdés, hogy a pénzt inkább a már megbetegedett emberek kezelésére fordítsák-e vagy a prevencióra, azaz az új fertőzések megakadályozására.
Különböző egészséggazdasági kiértékelések vizsgálták Afrikában a prevenció és az AIDS kezelés költséghatékonyságát, melyeket most svájci kutatók összegeztek.
Kiderült: az AIDS kezelése nemcsak 750 százalékkal drágább, mint a prevenció, hanem kereken tízszer kevesebb emberi életév menthető meg vele. A megelőzés az afrikai országokban közel nyolcvanszor hatékonyabb, ám ennek ellenére ma a pénzek több mint 80 százalékát a már megbetegedettek kezelésére fordítják és csak egy kis százalékot a prevencióra.
A jelenleg rendelkezésre álló összegekből nem lehet egyidejűleg átfogó prevenciót és kezeléseket végezni. Így ha a már megbetegedetteket kezelik, számításba kell venni, hogy túl kevés pénz marad prevencióra. Ennek következménye pedig a közgazdászok szerint az, hogy még több ember fertőződik meg - szükségtelenül - ami további magas kezelési költségeket okoz.