Ebben az évszázadban a klímaváltozás jelenti majd a legnagyobb egészségügyi veszélyt, mivel az árvizek, aszályok és emelkedő tengerszint következtében fokozza a betegségek, az alultápláltság és a hontalanság kockázatát - jelentette be csütörtökön egy orvosbizottság.
"Még a legóvatosabb becslések is zavarba ejtők, és azonnali intézkedést követelnek" - számol be a jelentés, melyet a Lancet orvosi folyóirat és a londoni egyetemen működő Nemzetközi Egészségügyi Intézet állított össze egy év alatt. "A klímaváltozás a 21. század legsúlyosabb nemzetközi egészségügyi fenyegetése"- áll a jelentésben.
A változó éghajlati minták kibővíthetik a betegségeket terjesztő szúnyogok élőhelyét, így a maláriát és a dengue-lázat a korábban mérsékelt éghajlatokra is eljuttathatják, a szegény országokban bekövetkező áradások pedig kiváló táptalajt jelentenek a kolerának és más víz útján terjedő betegségeknek.
Az egészségre gyakorolt közvetett hatások közé tartozik a rossz termés következtében jelentkező alultápláltság, a viharok okozta sérülések és halálesetek, valamint a kivándorlásnak köszönhető sérülékenység, miközben a népesség elmenekül az elmocsarasodott deltavidékekről vagy polgárháborúk elől.
"Az előrejelzések azt mutatják, hogy a klímaérzékeny állapotok, például a hasmenés és az alultápláltság kockázatának kismértékű emelkedése nagymértékű növekedést eredményezhet a teljes betegségteher tekintetében" - áll a jelentésben.
Azokat a szegény országokat sújtja a leginkább, amelyek a legkevésbé felelősek a globális felmelegedés kialakulásáért, "ami történelmi léptékű szégyen a nemzedékünkre, amennyiben semmit sem teszünk ennek megakadályozása érdekében" - írták a szerzők.
A bizottság adatainak nagy része a mérföldkőnek számító Negyedik Értékelő Jelentésből (Fourth Assessment Report) származik, melyet az ENSZ Nobel-díjas klímaszakértői, a Klímaváltozás Kormányközi Bizottságának (IPCC) tagjai készítettek 2007-ben.
Copyright AFP [2009] / Translation Medipress