Skarlát: így fertőzőképes

Korábban a rendkívül veszélyes betegségek között tartották számon, napjainkban azonban az orvostudomány "megszelídítette": a skarlát tünetei enyhébbek lehetnek ugyan, mégsem szabad lebecsülni ezt a megbetegedést.

A régies nevén vörhenynek is hívott skarlátot évtizedekkel ezelőtt még a súlyosabb megbetegedések között tartották számon. A megbetegedett gyermekeknek szigorú járványügyi intézkedések betartásával kellett hosszú időt tölteni a kórházban, miközben súlyos szövődményekkel küzdött meg a szervezetük. Az orvostudomány fejlődésének (főleg az antibiotikumok elterjedésének) köszönhetően napjainkban már általában szelídebb betegségként jelenik meg, mégsem szabad azt lebecsülni. Mit tudhatunk a betegségről, és mikor számíthat gyógyultnak a gyermek? Összegyűjtöttünk néhány fontos információt a témában.

Ezek a skarlát korai tünetei

A betegség hátterében a Streptococcus pyogenes baktérium egyes törzsei állnak - ezek a kórokozók többek között torokgyulladást, középfülgyulladást, tüdőgyulladást, illetve gennyes agyhártyagyulladást is kiválthat. Főleg a téli időszakban gyakori, és jellemzően az 5 és 15 év közötti korosztályt érinti. Típusos skarlátos betegségen a népességnek csak mintegy 30-40 %-a esik át, de ismétlődő, enyhébb streptococcus-fertőzések révén a felnőttkora csaknem mindenki védettséget szerez. 

skarlát, betegség
A betegség hátterében a Streptococcus pyogenes baktérium egyes törzsei állnak. Fotó: Getty Images

A skarlát cseppfertőzéssel terjed: fertőző lehet a skarlátos beteg, valamint a tünetmentes baktériumhordozó, de mivel a kórokozó eléggé ellenálló, az érintett használati tárgyai is terjeszthetik a betegséget. Amennyiben a gyermek óvodai vagy iskolai közösségében felüti a fejét a betegség, és bizonyos tünetek nála is jelentkeznek, úgy nagy eséllyel hozzá is eljutott a kórokozó. A fertőzés okozta tünetek jellemzően a baktériummal történő érintkezést követő két-három napon belül jelentkeznek: többek között magas láz, hányinger, hasfájás, torokfájás, valamint a nyaki nyirokcsomók megnagyobbodása jelezheti a bajt.

Legkésőbb 3 napon belül jelentkeznek a betegség jellegzetes bőrtünetei a nyakon, hason, mellkason, majd a végtagokon. A kiütés igen apró elemekből áll, mely a bőrt vörösen pontozottá, kissé érdessé, grízes tapintatúvá teszi. Manapság azonban gyakran csak nagyon enyhe bőrtüneteket látunk. Előfordul, hogy a kiütés csak a lágyékhajlatra korlátozódik. Szintén a skarlát jellemző tünetei közé tartozik a "málnanyelv". Eleinte fehér lepedék vonja be a nyelvet, amelynek széle és hegye már ekkor is élénkvörössé válik. Néhány nap múltán aztán a lepedék letisztul, helyén pedig a nyelv felülete vöröslő és szemcsés textúrájú.

Mikor mehet vissza az iskolába a gyermek?

Mivel a betegség hátterében bakteriális fertőzés áll, így az antibiotikumok hatékonyak lehetnek ellene. Általában penicillint ír fel az orvos, az erre érzékenyeknél pedig más antibiotikumok is szóba jöhetnek. A gyógyszert a kezelés alatt végig szükséges szedni, ami általában 10 napot jelent.

A betegség kezelés nélkül hosszú ideig, akár 3-4 hétig is fertőz, ezért fontos, hogy az érintett gyermek a lehető leggyorsabban kikerüljön a közösségből, és megfelelő ellátást kaphasson. A betegség első jeleitől az antibiotikum-kúra kezdete után 48 óráig fertőz a streptococcus - vagyis két nappal a kezelést követően, jó közérzet esetén már visszatérhet az óvidába, vagy az iskolába.

A skarlátról további részleteket a Betegségek A-Z rovatunkban olvashat.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Keresik 2024 legjobb fiatal gyermekgyógyítóit
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Az ország keleti felén nagyrészt borult, párás, ködös idő várható, ott legfeljebb csak kisebb körzetekben süthet ki a nap, a Dunántúl legnagyobb részén viszont napos idő valószínű. Szitálás előfordulhat. A déli szél Sopron és a Kisalföld térségében megélénkül, olykor megerősödik, másutt gyenge vagy mérsékelt marad a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet a borult, párás, ködös tájakon 1 és 4, a naposabb országrészekben 5 és 10 fok között alakul. Késő este általában -2 és +4 fok közötti értékeket mérhetnek. Európa nagy részén, így nálunk is anticiklon határozza meg jelenleg az időjárás alakulását. Ilyen módon nyugodt, eseménytelen időben lehet részünk, és nem kell fronthatástól tartani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra