Horvátországban december óta csaknem kilencezer influenzás beteget regisztráltak, és már hét halálos áldozata van a járványnak - közölte Vladimir Drazenovic, a Nemzeti Influenza Referencia Központ vezetője. A tényleges megbetegedések száma valószínűleg négyszerese a regisztráltnak.
Tíz éve nem volt ennyi megbetegedés
"Amennyiben figyelembe vesszük a növekedés ütemét és a bizonyított esetek számát, valamint azt, hogy jelenleg tetőzik az influenzajárvány, amely még 8 hétig is eltarthat magas intenzitással, elmondható, hogy ilyen számokkal az elmúlt tíz évben nem találkoztunk Horvátországban" - hangsúlyozta a szakember. A tavalyi szezonban összesen 64 ezer 813 influenzás beteget regisztráltak Horvátországban, a legtöbbet Zágráb városában, és 35-en haltak bele a betegség valamelyik szövődményébe. Ennél idén jóval többre lehet számítani.
Hozzátette: ebben az évben a megbetegedések többségéért az influenza A vírus a felelős, amely 30 százalékkal veszélyesebb a tavalyi vírustípusnál. A legnagyobb problémát az jelenti, hogy a jelenleg fertőző vírus már három éve nem volt jelen Horvátországban, ezért a lakosság elveszítette ellenálló képességét vele szemben - húzta alá. Mint mondta, az A vírus egyformán veszélyes mindenkire, a fiataloknál és a korábban egészséges embereknél is komoly szövődményeket okozhat.
A járvány kezdete után is lehet oltást kérni
Az influenzajárvány kezdete után is lehet védőoltást kérni saját rizikóra, de csak akkor érdemes, ha két hétig kerülni tudjuk a közösségeket - közölte Torzsa Péter a Semmelweis Egyetem Családorvos Tanszékének docense. A szakember szerint a fertőzés elkerüléséért fontos a D-vitamin pótlása, a gyakori kézmosás, valamint sok gyümölcsöt és zöldséget kell enni. Fertőzés esetén otthoni pihenés javasolt, ha viszont nem javulnak a tünetek, érdemes orvoshoz fordulni - tette hozzá.
Az influenza tünetei közé tartozik a magas láz , a végtagfájdalom, a fejfájás, valamint a kicsit később jelentkező légúti tünetek. Szövődménye lehet tüdőgyulladás, agyhártyagyulladás, szívelégtelenség, középfülgyulladás, asztmás roham, valamint vesekárosodás. Aki azonban a védőoltás mellett mégis elkapja a betegséget, az könnyebben jut túl rajta, és a szövődmények kialakulására is kevesebb esély van.