Trópusi szúnyog fertőzi Európát

Már az Alpoktól északra is felbukkant a veszélyes trópusi betegségeket terjesztő tigrisszúnyog. A többi között a chinkungunya nevű trópusi láz vírusát terjesztő szúnyog megjelenése egyelőre nem okozott járványveszélyt - jelentette a helyi egészségügyi hatóság. Hazánkban még nem találtak ilyen szúnyogot.

A szakértők szerint még az sem egyértelmű, hogy csak néhány szúnyog, vagy egy egész populáció jutott-e el az Alpoktól északra fekvő területre. Az viszont biztos, hogy a klímaváltozás miatt már Európában is remekül megél az ázsiai tigrisszúnyog (Aedes albopictus), amely 2003-ban bukkant fel először Svájcban, akkor még csak az Alpok déli oldalán. Idén szeptemberben aztán Észak-Olaszországban több százan kapták el a chinkungunya lázat fertőzött tigrisszúnyog csípése miatt. Ez volt az első trópusi járvány Olaszország történetében - jelentette az MTI .

A betegség tünetei a csípés után nagyjából egy héttel jelentkeznek. Leggyakrabban láz lép fel. Ez néhány napig tart és amikor már azt hinné a beteg, hogy túljutott a nehezén, elindul a második roham. Újból felmegy a láz, amit erős fejfájás, hidegrázás és hányinger kísér, de viszkető kiütések is megjelenhetnek és kínzó ízületi fájdalom is felléphet. A legtöbb esetben a tünetek 3-6 nap alatt maguktól elmúlnak, de idősek, csecsemők és terhes asszonyok sokszor akár hetekig nem szabadulnak tőlük, és arra is volt már példa, hogy a beteg belehalt a trópusi lázba.

A svájci egészségügyi minisztérium januártól kötelezővé tenné a chinkungunya-lázas esetek bejelentését. Olaszország északi részén a megelőzés céljából külön hadjárat indult a lárvák elpusztítására, Dél-Franciaországban pedig a hatóságok fokozott figyelemmel kísérik a trópusi rovarok terjedését.

A betegséget terjesztő szúnyog az újrafeldolgozásra szánt autógumikkal eljutott - pontosabban a gumik mélyedésében lévő esővízben lebegő lárvák formájában - az Egyesült Államokba, ahol a déli államokból az autópályák mentén terjedt észak felé, s mára már New Yorkban is felbukkant. A tigrisszúnyog az autógumikkal eljutott Belgiumba és Olaszországba is, Rómában például már ez a leggyakoribb szúnyogfaj, amely ráadásul akár egy konzervdoboznyi esővízben is képes szaporodni - tudtuk meg Lakos András infektológus szakorvostól.

A szakember szerint a tigrisszúnyog könnyen adaptálódik a helyi körülményekhez, így akár hazánkban is megjelenhet, de úgy tudja, nálunk még nem bukkant fel. Megtudtuk: az akár egy-három hónapon át is súlyos izomfájdalommal járó betegségnek nagyon alacsony a halálozási rátája. A fertőzés ugyanakkor gyógyíthatatlan, nincsen rá antibiotikum.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Északon, északkeleten napos, valamint ködös tájak egyaránt lehetnek, a köd helyenként tartósan megmaradhat. Ezzel szemben az ország nagyobb részén általában fátyolfelhős, napos időre számíthatunk. Számottevő csapadék nem várható. A délies szelet főként a Dunántúlon kísérhetik élénk, néhol erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 6 és 14 fok között valószínű, de a tartósan borult tájakon akár fagypont közelében maradhat. Késő estére -3 és +10 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra