Visszatért a kanyaró Európába!

Európa bizonyos részein drámai mértékben emelkedett a kanyarós esetek száma, ami az emberek mobilitása és a betegség terjedése közötti kapcsolatot, valamint a legfontosabb közösségekben az oltási programok kivitelezésének kudarcát mutatja - számolt be szerdán a The Lancet folyóirat.

2006-ban 8223 kanyarós eset fordult elő Európában, 2007-ben ez a szám 3909-re esett vissza, 2008 első kilenc hónapjában azonban 6269 esetre ugrott.

Az orvosok egy másik összesítés szerint 2006-2007-ben összesen 12132 kanyarós esetet kezeltek 32 európai országban, melyek közül hét végződött halállal.

Az esetek többsége Romániában, Németországban, Nagy-Britanniában, Svájcban és Olaszországban fordult elő, és a betegség főként a roma népesség, a sokat utazók, a bevándorló családok és az ortodox zsidók körében gyakori.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A kanyarót egy rendkívül fertőző vírus okozza, amely lázat és az egész testet borító kiütéseket vált ki. A betegség könnyedén megelőzhető védőoltással, amit általában kisgyermekkorban adnak be. Egyeseket azonban nem oltanak be, vagy nem teljesen oltanak be, néha az orvosi ellátás illetve a nem megfelelő ellenőrzés következtében, más alkalommal viszont a tévesen szükségtelennek, sőt egyenesen károsnak tartott védőoltás visszautasítása miatt.

A probléma azzal fenyeget, hogy az Egészségügyi Világszervezet képtelen lesz elérni azon célkitűzését, hogy a kanyarót 2010-re kiirtsa Európában, és azzal a veszéllyel is jár, hogy a fertőzött európaiak a betegséget továbbterjeszthetik a szegény országokra, ahol alacsony a védőoltás aránya. Mivel a kanyaró legyengíti az immunrendszert, a betegség nagyon veszélyes azokra a be nem oltott személyekre, akik valamilyen egészségügyi rendellenességben, különösen légzőszervi panaszokban szenvednek. A kanyaróval összefüggő halálozásokat többnyire tüdőgyulladás, hasmenés és akut encephalitis (agyvelőgyulladás). A kanyaró az állapotos nőkre is veszélyes, akikben vetélést, halvaszületést és koraszülést eredményezhet.

2007-ben körülbelül 197 000 ember halt meg kanyaróban, ami 2000-hez képest 74 százalékos visszaesést jelent. A WHO adatai szerint a javuló tendencia a széleskörű védőoltási programoknak köszönhető. Az 1960-as évek elején még évente 135 millió eset fordult elő, közülük hatmillió halállal végződött.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Az alacsonyszintű felhőzet tovább halad kelet, délkelet felé, emellett a magasabb légrétegekben is érkeznek felhőtömbök, de az északkeleti harmadot leszámítva pár órás napsütésre van kilátás. Számottevő csapadék nem várható. Az északnyugatira forduló szelet az ország délnyugati felén általában élénk, helyenként erős lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 6 és 13 fok között várható, de a tartósabban borult vidékeken ennél több fokkal hidegebb lesz, míg a Dél-Dunántúlon 14, 15 fok körüli csúcsértékek is előfordulnak. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra