Kiderült ugyanis, hogy azoknak az állatoknak, akik fertőzöttek a betegséggel, a könnyükben is kimutatható a vírus. Legalábbis ezt mutatják az egereken végzett kísérletek. Márpedig ha ez az embereknél is így van, akkor a betegség ezen az úton is átterjedhet egyik emberről a másikra.
Szerencsére az első felmérések azt mutatják, hogy a fertőzött egerek esetében a könnyek egy hét után már nem tartalmazzák a betegség kórokozóját, de természetesen további kutatásokat végeznek majd a témában.
Az is ijesztő lehetőség, hogy az emberek esetleg valamilyen fertőzött állattól kaphatják el a betegséget ilyen módon.
A felfedezés tulajdonképpen nem olyan meglepő, hiszen a Zika-vírus tünetei között szerepelnek a szembántalmak is. A felnőttek esetében gyakori a szem bevörösödése, ami a szemgolyót fedő membránok gyulladása miatt alakul ki. Azt tudjuk, hogy a Zika komoly veszélyt jelent a magzatra, többek között akár vakságot is okozhat.
Mivel a test immunrendszere a szemben nem működik túl erősen, a fertőzés akár sokáig is jelen lehet a látószervekben, még az után is, hogy a test többi részében már nem mutatható ki. Csak egy példa a közelmúltból: az orvosok megállapították, hogy az Ebola vírus még hónapokkal az után is kimutatható volt az ember szemében, hogy egyébként egészségesnek nyilvánították.
A jövőben a szakértők új kutatásokat terveznek indítani, hogy megállapítsák, pontosan mennyi ideig marad a Zika-vírus a szemben. Ha túl sokáig, akkor az hatással lehet olyan egészségügyi területekre is, mint például a szaruhártya-átültetés, hiszen így könnyen előfordulhat, hogy olyan fertőzés kerül át a donorról, amire az orvosok nem is számítottak.