Hallójárat-gyulladás: ilyenkor kezelhető otthon

Nem csak nyáron, akár télen is gondot okozhat fürdőzéskor, ha a fülkagylóba víz kerül. Ha ilyenkor baktériumok, gombák is megtelepednek a hallójáratban, akkor azok fájdalmas hallójárat-gyulladást okozhatnak. Első körben otthon is elkezdheted kezelni, de fontos, hogy ha a fájdalom több napig fennáll, akkor fordulj fül-orr-gégészhez!

Ha a külső hallójáratba befolyik a víz és nem tud onnan kijutni, akkor hallójárat-gyulladást okozhat az arra érzékenyeknél.

Fotó: Getty Images
Fotó: Getty Images

Fontos a megelőzés

Akik hajlamosak a fülgyulladásra, azoknak Dr. Küstel Marianna fül-orr-gégész azt javasolja, hogy használjanak patikában is beszerezhető füldugót csobbanás előtt, illetve lehet egyénre szabott füldugót is készíttetni az erre szakosodott audiológiai állomásokon, szaküzletekben. A Semmelweis Egyetem Fül-Orr-Gégészeti és Fej-nyaksebészeti Klinika egyetemi docense szerint ugyancsak a megelőzést segíti, ha fürdőzéskor néhány csepp – patikákban recept nélkül beszerezhető – paraffin olajat, vagy erre a célra szolgáló fülcseppet alkalmazunk, mivel az olajos felületről a víz is könnyebben kifolyik.

Így szabadulj meg a víztől

Úszás, fürdőzés után fél lábon ugrálással, vagy akár a fej oldalra fordításával segítheted, hogy a víz távozhasson. Használhatsz hajszárítót is, ám ilyenkor fontos, hogy ne forró levegőt fújj a fülbe, és tarts minimum 10 centiméteres távolságot!

Különösen fontos, hogy ne piszkáljuk, ne nyomkodjuk a fület például fültisztító pálcikával, mivel a hallójárat hámja nagyon vékony, és könnyen mikrosérüléseket okozhatunk rajta, melynek következtében a hallójáratban és a vízben lévő baktériumok hatására könnyen begyulladhat

– ismerteti az egyetemi docens.

Normál esetben a fül öntisztuló, és a hallójárat védelme szempontjából a fülzsírnak kiemelt szerepe van, hiszen ez óvja, védi a hallójárati hámot. Vagyis hacsak nem termelődik valakinek túl sok zsír a fülében, akkor ezzel nincs teendő, sőt még árthatunk is magunknak azzal, ha folyamatosan piszkáljuk.

Kezeld a tüneteket!

Ha a fülfájás mellé láz is társul, akkor középfülgyulladásról, ha pedig nincs láz, akkor hallójárat-gyulladásról beszélünk. Utóbbi esetében

  1. alkalmazhatsz gyereknél, felnőttnél egyaránt fájdalomcsillapító gyógyszert, 
  2. szerezz be recept nélkül is kapható fülcseppet, 
  3. és legalább néhány napig kerülni kell az úszást, fürdőzést.

Alapesetben már erre is elmúlnak a tünetek. Ha azonban a fájdalom több napig fennáll, akkor fordulj fül-orr-gégészhez! Lehet ugyanis, hogy a gyulladást már csak az orvos tudja kezelni helyileg, a fülbe helyezett gyógyszeres gézcsíkkal, majd fülcseppekkel. Természetesen ilyenkor is fontos, hogy a fület még a kezelés befejezése után se érje víz néhány napig.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +3 °C
Minimum: -6 °C

Túlnyomóan derült, napos, száraz idő várható. Estétől kezdődik felhősödés észak felől. Mérsékelt marad a légmozgás. A hőmérséklet kora délután 0 és +5, késő este -6 és 0 fok között alakul. Időjárásunkat jelenleg anticiklonális hatás alakítja, így nem érvényesül fronthatás, de szerdán egy okklúziós front éri el a Kárpát-medence térségét.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra