Népbetegségnek számít szerte a világon, a 30 éves kor alatti nők 40%-a, az 50 éves kor körülieknek csaknem 70%-a szenved tőle.
Az inkontinencia akarattól független vizeletveszés, a nők többségénél a terhesség és a szülés miatt, illetve a változó korban jelentkezik. Fajtái közül a leggyakoribb a stressz-vagy terhelési inkontinencia.
Az elnevezés némileg megtévesztő, mert stressz alatt nem a szokásos pszichés megterhelést értjük, hanem hogy a beteg nevetés, tüsszentés, emelés miatti hasűri nyomás miatt ürítését nem tudja szabályozni, és akaratától függetlenül a vizelete elcsepeg, vagy elfolyik.
Súlyos esetben már az is vizeletvesztéshez vezet, ha a beteg leül vagy feláll, testhelyzetet vált.
A betegség oka
Az ok a gátizomzat gyengülésében keresendő. A medence- és hastájék izmainak megváltozását okozhatják a menopauza idején a nőknél bekövetkező hormonális változások, az ösztrogén és progeszteronszint csökkenése.
Ezen kívül a terhesség, a szülés, a testsúlyfölösleg is megterhelhetik a gátizomzatot, így inkontitnenciához vezethetnek.
Férfi betegeknél is előfordulhat ez a betegség, ha az illető záróizomzata pl. valamilyen urológiai beavatkozás következtében károsodott.
Kezelés
Kezdeti inkontinencia esetén, amikor tüsszentésre, emelésre jelentkezik a vizeletvesztés, hazánkban általában nem javasolnak műtétet. Ez ugyanis mozgás-és elektroterápiával, Kegel-gyakorlatokkal könnyen gyógyítható.
Az enyhe inkontinenciától szenvedők rendszeresen végzett gyakorlatok segítségével már 3-5 hét alatt megszabadulhatnak a kellemetlen tünetektől.
Svédországban nemrégiben a stressz-inkontinencia gyógyítására egy új, speciális műtétet fejlesztettek ki.
A TVT (Tension-free Vaginal Tape) névre hallgató eljárás során feszülésmentes hüvelyi szalagot ültetnek be az orvosok a hüvely felől a húgycső középső szakasza alá. Ez a szeméremcsont és a húgycső közötti meggyengült szalagot erősíti meg. A műtét 20-25 percet vesz igénybe, a beteg már aznap este otthonában lábadozhat.