A terminális állapotban lévő, 1-es típusú cukorbeteg rágcsálók teljesen visszanyerték egészségüket egy anyag egyetlen injekciójával a Texas Egyetem Southwestern Klinikáján.
"Az a tény, hogy ezek az állatok nem pusztulnak el és visszanyerik egészségüket az inzulin teljes hiánya ellenére, számos kutató és klinikus számára nehezen hihető" - közölte Dr. Roger Unger belgyógyász professzor és a vizsgálat vezetője.
"Sok tudós, minket is beleértve, azt hitte, hogy csak időpocséklás leptint adni inzulin hiányában. Általánosan téves hiedelem, hogy az inzulin az egyetlen, amely helyrehozhatja az inzulinhiány következményeit."
A leptin glükóz-csökkentő mechanizmusa úgy tűnik, hogy egyben gátolja a glukagon hatását, amely a hasnyálmirigy által termelt, vércukorszintet emelő hormon. Normál esetben a glukagon akkor termelődik, ha a vérben alacsony a glükóz vagyis a cukorszint. Inzulinhiány esetén ugyanakkor a glukagon szintje magas és hatására a máj túlzott mennyiségű glükózt bocsát a véráramba. Ezt a folyamatot ellensúlyozza az inzulin, melynek hatására a szervezet sejtjei cukrot vesznek fel a vérkeringésből.
Az 1-es típusú cukorbetegségben a hasnyálmirigy inzulint termelő szigetsejtjei pusztulnak. Az 1-es típusú diabéteszesek naponta többször használnak inzulint a vércukor rendezéséhez és diétájuk szabályozásához. Összehasonlításul, a nem inzulinfüggő, 2-es típusú cukorbetegekben van ugyan inzulin, ám szervezetük nem reagál rá megfelelően.
A jelenlegi vizsgálat során a kutatók a világon elsőként tesztelték, hogy a leptin gén egyetlen injekciója a diabéteszes kómában lévő inzulin-hiányos egerekbe és patkányokba vajon képes-e visszafordítani a súlyos állapotot és elkerülhető-e az állatok pusztulása. A leptin gént kapó állatok nagy mértékű leptin termelésbe kezdtek, amely az 1-es típusú cukorbetegség minden mérhető következményét visszafordította, beleértve a súlycsökkenést, a hyperglikémiát és a ketoacidózist, egy potenciálisan végzetes állapotot, amely akkor alakul ki, mikor a szervezetben nincs elegendő inzulin az alap anyagcsere működéséhez. A hatás nagy részéért a magas glukagon szint teljes gátlása volt felelős, közölte Dr. Xinxin Yu, belgyógyász és a vizsgálat elsőszerzője.
"Ezek az állatok már tényleg a halál küszöbén álltak" - közölte Dr. Yu. "Ám ha leptin gént adtunk nekik, a végstádiumban lévő rágcsálók két hét alatt visszanyerték egészségüket bármely más kezelés nélkül."
Dr. Unger szerint túl korai lenne kijelenteni, hogy a leptin a jövőben helyettesítheti az inzulint a cukorbetegség kezelésében, ám ez a vizsgálat bebizonyította, hogy a leptin képes az inzulin egyes feladatainak ellátására hosszabb időn keresztül. A beadott inzulin biológiailag csupán három-négy órán keresztül aktív.
"Azt remélem, hogy a leptin egy bizonyos esetben válhat adhatóvá - a glukagon gátlására például - és az inzulin pedig egy másik esetben. Vagy az is elképzelhető, hogy létezik egy harmadik szer is" - közölte Dr. Unger. "Hatalmas előrelépés lenne, ha létezne egy szájon át szedhető szer a glukagon gátlására, injekciók nélkül."
Dr. Yu szerint a kutatócsoport hipotézise, hogy a leptin nemcsak a glukagon májra gyakorolt hatását gátolva veszi fel a küzdelmet a diabétesszel, hanem az IGF-1 (inzulin-szerű növekedési faktor-1) inzulin-szerű hatásait is serkenti. Az IGF-1 a növekedést serkentő és az inzulint utánzó hatású hormon.
"Amikor egy gyermeknél 1-es típusú diabétesz alakul ki, növekedésük akadályozott, míg nem kapnak inzulint" - magyarázta Dr. Unger. "Ugyanez igaz az egerek esetében is. Ugyanakkor azt találtuk, hogy ha egy cukorbeteg patkány nem kap inzulint és leptintermelővé tesszük, növekedése szinte helyreáll."
"Míg a kezelt állatok vércukorszintje idővel emelkedett, hyperglikémiájuk (magas vércukorszintjük) folyamatosan az emelkedett, kezelés-előtti szintek alatt maradtak. A kezeletlen rágcsálók másrészt viszont két-három napon belül elpusztultak. A kutatók a kezelt rágcsálókat 25 héten át követték nyomon.
A további lépesek további, lehetséges glukagon-gátlók és a leptin klinikai kipróbálásának vizsgálatai lesznek a következő évben.
Animáció: HáziPatika.com