A cukorbetegek naponta többször is megszúrják ujjbegyüket, ha figyelemmel akarják követni vércukrukat, ez sokszor kellemetlenné válik számukra. Ezt kiküszöbölendő, a Baylor Egyetemen egy olyan elektromágneses szenzort fejlesztettek ki, ami egy érintéssel képes kiolvasni az ujjból a kívánt értéket.
A vércukor méréséhez ujjszúrás helyett csak a hüvelykujjat kell az újonnan kifejlesztett elektromágneses érzékelőre helyezni. Eddig körülbelül húsz emberrel tesztelték a készüléket, a mérési eredeményeket pedig a jelenleg piacon lévő mérőkészülékével hasonlították össze - az eredmények szerint az érzékelő pontosan működik. Az ujjszúrás nélkül vércukormérő újdonságnak számít az egészségügyi piacon, a mikrohullámos megoldások azonban bíztatónak tűnnek, nyilatkozta Dr. Randall Jean, a Baylor Egyetem kutatója.
Maga a szenzor elektromágneses hullámokat használ a méréshez: a vér glükózszintjét abból a különbségből állapítják meg, amelyet a szenzortól a bőrig, majd a bőrtől a szenzorig haladó energia állapotában mutatkozik. Randall szerint a mikrohullámú frekvenciatartomány elég széles ahhoz, hogy a cukor hatását ki lehessen mutatni a vérben, de egyúttal ki is lehessen szűrni a zsír és a csont jellegzetességeit, amelyek belezavarhatnának a mérési eredményekbe. Az elektromágneses hullámok azért is ígéretesek, mert nem ionizálják a test molekuláit úgy, ahogyan azt a röntgensugarak teszik.