Ahogy már betegségleírásunkban is olvashattad, az asztma egy hörgőszűkülettel járó krónikus betegség, amely nem ritkán allergiával is társul. Az asztma a légutak túlérzékenysége miatt alakul ki. Ilyenkor az történik, hogy a légutak gyulladással reagálnak az olyan hétköznapi ingerekre, mint például egy allergén, a fizikai terhelés, a hideg levegő vagy stressz. De az asztma kapcsolatba hozható a légszennyezettséggel és a dohányzással is.
Ilyen tünetek esetén gyanakodj
A betegekre rohamokban tör rá a köhögés és a fulladás, jellemző rájuk továbbá a sípoló légzés. A probléma hátterében az áll, hogy a hörgőnyálkahártya az asztmára jellemző gyulladás miatt megduzzad, a hörgőket pedig a simaizmok görcsös összehúzódása beszűkíti. Súlyos esetben mellkasi feszülés, mellkasi szorítás is jelentkezhet. Nagyon súlyos esetben az is előfordulhat, hogy a beteg annyira nem kap levegőt, hogy oxigénhiányos állapot lép fel nála, amelyre az ajkak és az ujjak elkékülése figyelmeztethet – az ilyen esetek gyakran végzetesek.
A leggyakrabban az alábbi tünetek figyelmeztethetnek az asztmára:
- fulladás;
- nehézlégzés;
- rohamokban jelentkező köhögés;
- mellkasi szorítás;
- rohamokban jelentkező nehézlégzés;
- sípoló kilégzés;
- megnyúlt kilégzés;
- nyakviszketés;
- mellkastájék viszketése;
- görcsös köhögés;
- nehezített kilégzés.
Egyre több az asztmás itthon
Az alábbi, a Magyar Távirati Iroda (MTI) által közzétett infografikán jól látszik, hogy az elmúlt évtizedek során jelentősen nőtt az asztmával küzdő magyarok száma. Míg 2000-ben csaknem 129 ezer diagnosztizált betegről tudtak, addig 2021-ben már 313 ezerre rúgott a számuk.
A legtöbb érintettről 2020-ban számoltak be – a koronavírus-világjárvány kirobbanásának évében 321 714 magyar asztmásról tudtak. A legtöbb új beteget – több mint 19 ezret – 2007-ben regisztrálták. Ehhez képest a legutóbbi, 2021-es adat szerint jóval kevesebb – 9233 – embernél diagnosztizálták újonnan az asztmát.
Az MTI infografikája az adatok változása mellett arra is rámutat, hogy az asztma egy súlyos állapothoz vezető légúti betegség, amelyet – a kialakult túlérzékenységi mechanizmusok miatt – az allergiás megbetegedések családjába sorolnak.